Boçi: Topi, nervoz kur ka kthyer ligjin
Mazhoranca do t rivotoj n Kuvend ligjin e pronave pa i
asnj ndryshim. Ai sht trsisht ligjor dhe n prputhje me Kushtetutn. Kshtu ka pohuar dje deputeti demokrat, Luano Boi, lidhur me ndryshimet e bra n ligjin “Pr kthimin dhe kompensimin e prons” pas nisms s ndrmarr nga ligjvnsi demokrat, Enkelejd Alibeaj. Boi, madje, ka pohuar se n shpjegimet e Presidentit Bamir Topi kur ai ka kthyer ligjin, duket qart edhe nj lloj nervozizmi.


Reagimi


Demokratt reagojn srish pas vendimit t Topit pr rikthimin e ligjit t pronave. Madje, kt her duke shprehur hapur edhe nj her mbshtetjen pr kto ndryshime, t cilat do t rivotohen n Kuvend pa ndryshime. Sipas deputetit Luiano Boi, Presidenti Topi e rrzoi ligjin n nj moment nervozizmi. “Mnyra se si e ka kthyer Presidenti ligjin, nuk sht shum e sakt, pasi ka shprehur nj lloj nervozizmi kur thot se ligji pr pronat ka shkelur preambuln e Kushtetuts dhe pastaj ka renditur edhe nenet prkatse”, - tha ai. “Por, - shtoi ligjvnsi demokrat, - ndryshimet e bra kan kaluar t gjitha hallkat e diskutimit n Kuvend dhe kan marr miratimin e tyre ka tregon pr ligjrin e tyre. Prderisa kjo shtje ka kaluar n Komisionin e Ligjeve, sht par se nuk shkel Kushtetutn dhe se sht prputhje me ligjin dhe Kushtetutn e ktij vendi, dhe prderisa ne e kemi votuar njher, un pretendoj se sigurisht do ta kalojm pr pro”, - ka pohuar dje ai. Presidenti i Republiks, Bamir Topi, riktheu pak dit m par ligjin e ndryshuar pr kthimin dhe kompensimin e prons pr t’u rishqyrtuar n Kuvend. Prmes nj njoftimi pr shtyp vendimin e tij Topi e argumentoi me faktin se sa i prket kushtetutshmris s tij dhe zbatimit, n t mir t ksaj shtjeje t rndsishme, q mban peng pronat e pronarve t ligjshm, duke mos u dhn zgjidhje n kta 20 vjet tranzicion postkomunist. N faqen zyrtare t Presidencs, Presidenti citohet t ket thn: “E shqyrtova me vmendje kt ligj dhe jam i ndrgjegjshm pr problematikn, dimensionin dhe rndsin q ka. Vlersoj se e drejta e prons dhe e gzimit t saj sht nj nga kolonat baz t funksionimit normal t nj shoqrie demokratike dhe se garantimi i saj do t konsolidonte zhvillimin e shoqris shqiptare. Por, me qllim q zgjidhja e ofruar t jet sa m pran standardeve t t drejtave t njeriut dhe atyre kushtetuese, vendosa ta kthej ligjin edhe nj her pr rishqyrtim n Kuvend, pr shkakun se gjykoj se ka vend t rishikohet, si pr sa i prket kushtetutshmris s tij, por edhe pr ta
at efektiv dhe t zbatueshm”. Presidenti thekson: “Rregullimet e bra n ligjin e ardhur pr shpallje jan, n thelb, t njjta me ligjin e marr n shqyrtim dhe t shfuqizuar nga Gjykata Kushtetuese n vendimin e siprcituar. Arsyetimi dhe vendimi i dhn nga Gjykata Kushtetuese jan qartazi t referueshme pr rregullimet e ligjit t ri. Vlersoj se, jo vetm pr shkak t mosprputhshmris s ligjit me Kushtetutn, vendimin e Gjykats Kushtetuese dhe jurisprudencn e Gjykats Evropiane t t Drejtave t Njeriut, por edhe sepse neni 132 i Kushtetuts ka prcaktuar se vendimet e Gjykats Kushtetuese kan fuqi detyruese t prgjithshme dhe jan prfundimtare, ligji i ardhur pr shpallje ka nevoj pr rishikim”, - nnvizoi zoti Topi.