Socialistt kundrshtojn nj ligj organik pr Presidentin n kto momente edhe pse tre vjet m par kan qen ata q kan propozuar nj draft t till. Sipas tyre, ligji organik pr kreun e shtetit mund t pranohet vese n rastin kur ky t jet pjes e nj pakete ndryshimesh q rrit pavarsin e institucioneve kushtetuese. Sekretari pr shtjet ligjore, Fatmir Xhafaj, shpjegoi propozimin e tij t
para disa vitesh. “Ka qen nj deklarim n funksion t nevojs pr ta respektuar dhe zbatuar Kushtetutn nga njra an dhe nga ana tjetr e konceptuar brenda nj reforme trsore kushtetuese, q ne e kemi artikuluar n ato momente, q kishte t bnte me forcimin, konsolidimin e pavarsis s organeve, misioneve kushtetuese”, - pohoi ai. Ndrsa propozimi i nj drafti t till tani, sipas Xhafajt, sht me synime pr t kapur kto institucione. Ligji organik pr Presidentin q do t prcaktonte qart afatet e puns s Presidentit, u rikthye n diskutim nga mazhoranca pas vonesave n emrimin e kryetarit t Gjykats Kushtetuese nga kreu i shtetit. Pak dit m par, Partia Demokratike dhe Lvizja Socialiste pr Integrim kan mbshtetur kt ide, duke deklaruar ky ligj organik pr Presidentin do t rregullonte organizimin dhe funksionimin e tij pasi sht nj detyrim kushtetues. Deputeti demokrat dhe njhersh antar i Komisionit t Ligjeve, Viktor Gumi, ka deklaruar se sipas Kushtetuts, veprimtaria e institucioneve rregullohet nprmjet nj ligji organik dhe pr pasoj nj ligj t till duhet ta ket edhe Presidenti. “do lloj institucioni q sht kushtetues ka organizimin dhe funksionimin e tij, me 3/5 kuptohet. I vetmi organ n kt republik q nuk ka ligj pr organizimin dhe funksionimin e tij, sht Presidenti i Republiks”, - ka pohuar Gumi. Hartimi i nj ligji organik pr Presidentin mbshtetet edhe nga Lvizja Socialiste pr Integrim. Deputeti i LSI-s dhe njhersh edhe nnkryetar i Parlamentit, Nasip Nao, shprehet se nj ligj i till i cili rregullon veprimtarin e Presidentit, sht i domosdoshm. Hartimi i nj ligji t till, sipas deputetit Nao, do t’i jap fund edhe konfliktit mes forcs q sht n pushtet dhe institucionit t Presidencs.