Imami: Pronat do të nxirren në ankand
Ministria e Mbrojtjes nxjerr n ankand 747 prona n pronsi t saj, t cilat i kalojn pr privatizim Ministris s Ekonomis. Ministri i Mbrojtjes, Arben Imami, prmes nj daljeje publike bri dje t qart se kto prona do t jen n shitje me nj procedur t rregullt dhe transparente. Ai njoftoi se Ministria e Mbrojtjes ka
identifikimin e tyre dhe i ka drguar Ministris s Ekonomis deri tani 517 prona t lira, nj list tjetr me 155 prona do t’i drgohet ksaj ministrie brenda ktyre ditve, ndrkoh do t mbeten edhe 70 prona t tjera, t cilat jan duke u verifikuar n terren dhe duke u zbrazur nga materialet ushtarake. Ministri Imami deklaroi se mimi i pronave do t prcaktohet nga nj komision i posam, ndrsa procedurat jan t hapura edhe pr KLSH dhe auditet. "mimi i prons sht mbi bazn e nj komisioni, ne kemi nj prfaqsues kryesisht nga Ministria e Ekonomis. Jan t ftuar parlamentart, KLSH, t gjitha auditet q kemi t vlersojn nse vlersimi bhet si duhet apo jo", - vijoi Imami. Ministri i Mbrojtjes replikoi n distanc edhe me PS-n, duke akuzuar at se po lviz n drejtim t paditur. Edi Rama, dit m par akuzoi Ministrin e Mbrojtjes pr procedura t dyshimta n shitjen e pronave t ushtris, ndaj prmes konferencs s djeshme pr shtyp, ministri Imami sqaroi: “Identifikimi i pronave q nuk jan n prdorim efektiv nga Forcat e Armatosura dhe kalimi i tyre pr privatizim sht pjes e nj plani t integruar veprimi q ne kemi hartuar pr lirimin e Forcave t Armatosura, jo vetm nga pronat e teprta, por nga t gjitha materialet e teprta, n mnyr q ato t mos peshojn m n jetn e prditshme t Forcs Toksore, Detare e Ajrore. Kjo do t krijoj mundsin e prqendrimit t plot t tyre n strvitje dhe operacione, ka sht dhe misioni i tyre”. N kt kuadr, ai prmendi se n zbatim t ligjit 8743 dat 22.2.2001 “Pr pronat e paluajtshme t shtetit” dhe Vendimit t Kshillit t Ministrave nr. 1638, dat 17.2. 2008, “Pr kriteret e vlersimit t prons shtetrore q privatizohet apo transformohet dhe pr procedurn e shitjes”, Ministria e Mbrojtjes ka identifikuar dhe i ka drguar Ministris s Ekonomis, Tregtis dhe Energjitiks deri tani 517 prona t lira, nj list e tret me 155 prona t tjera do t’i drgohen METE-s brenda ktyre ditve, ndrsa mbeten edhe 70 prona t tjera t cilat jan duke u verifikuar n terren dhe duke u zbrazur nga materialet ushtarake. “Pronat e drguara pran METE-s pr privatizim nuk bjn pjes n Planin e Prhapjes s Forcave t Armatosura t miratuar nga Presidenti i Republiks. I gjith ky proces sht transparent dhe publiku ka akses t plot. Kto prona jan publikuar n faqen elektronike zyrtare t Ministris s Mbrojtjes dhe gjithkush ka mundsi t marr informacionin e nevojshm”, - u shpreh z. Imami. Ai shpjegoi m tej se Ministria e Mbrojtjes i administron pronat, i mban, i ruan dhe shpenzohet pr to, prandaj vendos t lirohet prej tyre. “Sigurisht, - pohoi Imami, - ka dhe nj procedur, mbshtetur n aktet normative. Pr kt shtje sht ngritur nj komision me prfaqsues t Ministris s Mbrojtjes dhe Ministris s Ekonomis, bhet nj vlersim n vend i prons dhe mandej ajo del n shitje sipas t gjitha rregullave. Ajo q po them edhe nj her, sht q kto prona po i afrohen publikut, po i afrohen tregut dhe po i afrohen n mnyr transparente. Ndrkaq, dua t theksoj se kto prona nuk po i afrohen asnj biznesmeni n mnyr t veant. Nga kjo pikpamje un jam i lumtur q ky proces sht transparent dhe i hapur pr t gjith”, - u shpreh ministri Imami. Sa u prket akuzave t PS-s, Imami u shpreh: “sht nj fakt i njohur q PS-ja sht n drejtim t paditur, por kjo nuk sht shtja ime. shtja ime ndoshta do t ishte q si deputet i qytetit t Tirans do t doja t dija se n ’drejtim sht plani urbanistik i Tirans, ku po shkon trafiku i Tirans, ku ndodhet KRRT-ja e Tirans, shtje q na preokupojn t gjithve. N fakt nuk mund t thuhet q pronat po shkojn n drejtim t paditur. Pronat po shkojn n treg. N sistemin ton pronat nuk mund t shkojn n asnj destinacion tjetr prve tregut dhe kjo sht gjja m e mir q bjm. N fakt, duke
nj kritik, t mbshtetur n batutat q bjn politikant prej 15 vjetsh n Shqipri, sht nj shembull i keq pr t’u marr sot”. Sipas Imamit: “Kryetari i bashkis do t bnte mir t merrej me shtjet komunale, me shtjet e pastrimit, gjelbrimit, kanalizimeve, ndonj hyrje posht e lart dhe mandej n qoft se ka hapsir dhe n qoft se ka kapacitete, PS-ja, nprmjet grupit t saj parlamentar, le t’i paraqes krkesat e saj. Un si ministr jam i detyruar t sqaroj Parlamentin, jam i detyruar t sqaroj publikun e gjer”.