Partia Demokratike nuk e publikoi zyrtarisht, deri në mesnatë, listën e kandidatëve për deputetë.Por, deri në orën 22:30, atëherë kur përfundoi mbedhja e kryesisë, u mësuan me siguri pothuajse maksimale emrat e atyre, që Partia Demokratike i konsideron të sigurt në listë. Për kryeministrin Berisha, kjo është lista, që do t’i garantojë fitoren Partisë Demokratike dhe aleatëve të saj, në zgjedhjet e 23 qershorit. “Përfundoi procesi i hartimit të listave më të mira, kandidaturat më të mira që zgjedhësit shqiptarë kanë patur ndonjëherë në fushatat Zgjedhjet 2013KQZ, listat në limitet kohoreRiker: KQZ mos jetë politikeListat e deputetëve zgjedhore. Ka qenë një proces i hapur, me konsultime të gjera, por një proces që finalizohet me një listë të shkëlqyer, listë fitoreje”, tha Berisha. Kryeministri Berisha e përshkroi të hënën, si një ditë intensive. Dhe në fakt me të drejtë, sepse lista ka mbaruar rreth orës 21 të mbrëmjes. Në një krahasim të shpejtë me 2009-ën, duket se lista deri në kufirin, ku Partia Demokratike konsideron fitues kandidatët e saj, ka pësuar deri në 40 përqind ndryshime. 6 kryetarë partish aleate janë të përfshirë në listat e Partisë Demokratike, Fatmir Mediu në Korçë, Shpëtim Idrizi në Fier, Dashamir Shehi në Tiranë, Nard Ndoka në Shkodër, Ekrem Spahia në Dibër dhe Lufter Xhuveli në Elbasan. Janë të konfirmuar edhe 3 ish-deputetët socialistë, Kastriot Islami dhe Asllan Dogjani në Tiranë, Xhovalin Kadeli në Lezhë. Krahasimi me vendet fituese të 2009-ës tregon qartë ndryshimet në 12 qarqet e vendit dhe lëvizjet jo të pakta që janë bërë. Renditja e 2009-ës është pothuajse në të gjtha rastet, sipas rendit alfabetik, ndërsa për 2013-ën, janë emrat që jozyrtarisht kanë renditjen sipas tabelës. Kryeministri Berisha tha pas mbledhjes së kryesisë, se mediat kanë gabuar në disa raste me renditjen e emrave, por përgjithësisht lista jozyrtare që ka siguruar Top Channel është pothuajse e saktë në të gjitha qarqet, përveç Tiranës, ku është ende e paqartë kush është nr 16 në listë. QARKU BERAT 2009                           2013 (lista jo zyrtare) 1. Genc Pollo               1. Genc Pollo                      2. Lefter Maliqi             2. Astrit Veliaj                    3. Mehmet Xheka         3. Lefter Maliqi QARKU DIBËR 2009                           2013 (lista jo zyrtare) 1. Bedri Hoxha             1. Sherefedin Shehu 2. Jemin Gjana             2. Roland Keta              3. Selami  Xhepa          3. Ekrem Spahia 4. Sherefedin Shehu     4. Bedri Hoxha QARKU GJIROKASTËR 2009                           2013 (lista jo zyrtare) 1. Genc Ruli                 1. Genc Ruli 2. Spiro Ksera              2. Spiro Ksera QARKU KUKËS 2009                           2013 (lista jo zyrtare) 1. Besnik Dushaj          1. Flamur Noka 2. Fatos Hoxha             2. Alban Elezi 3. Flamur Noka            3. Besnik Dusha QARKU LEZHË 2009                           2013 (lista jo zyrtare) 1. Edi Paloka               1. Aldo Bumci 2. Mark Marku             2. Gjovalin Kadeli 3. Pavlina Hoti             3. Albina Dede 4. Rrajmond Hoxha      4. Vasil Bici 5. Asnje                      5. Mhill Fufi QARKU VLORË 2009                           2013 (lista jo zyrtare) 1. Astrit  Patozi            1. Astrit  Patozi 2. Ardian Kollozi          2. Arben Ristani 3. Kreshnik  Çipi          3.    Elmazi 4. Leonard  Demi         4. Ardian Kollozi 5. Asnje                      5.    Sinani QARKU SHKODËR 2009                           2013 (lista jo zyrtare) 1. Jozefina Topalli        1. Jozefina Topalli 2 .Astrit Bushati           2. Astrit Bushati 3. Gezim Dibra            3. Arenca Trashani 4. Gjok Uldedaj           4. Nard Ndoka 5. Arenca Trashani       5. Ndue Paluca 6. Ndue Paluca            6. Xhovalin Bzheta 7. Paulin Sterkaj          7. Bardh Spahia QARKU DURRËS 2009                           2013 (lista jo zyrtare) 1. Eduard Halimi          1. Eduard Halimi 2. Albana Vokshi          2. Gent Strazimiri 3. Igli Cara                 3. Igli Cara 4. Osman Metalla         4. Albana Vokshi 5. Ylli Lama                 5. Osman Metalla 6. Cim Babasi             6. Oerd Bylykbashi 7. Gazmend Oketa       7. Vullnet Topalli QARKU ELBASAN 2009                         2013 (lista jo zyrtare) 1. Dashnor Sula         1. Arben Imami 2. Luçiano Boçi          2. Eduard Selami 3. Ardian Turku          3. Ardian Turku 4. Adriana Gjonaj       4. Arbiola Halimi 5. Aurel Bylykbashi    5. Luciano Boci 6. Rrahim Çota          6. Dashnor Sula 7. Aurel Bylykbashi     7. Lufter Xhuveli QARKU FIER 2009                        2013 (lista jo zyrtare) 1. Sokol Olldashi       1. Sokol Olldashi    2. Mesila Doda          2. Mesila Doda 3. Ilir Bano               3. Shpetim Idrizi 4. Fatos Beja            4. Kozma Dushi 5. Enkelejd Alibeaj    5. Bedri Miha 6. Vasillaq Ngresi      6. Myslym Murrizi 7. Asnje                   7. Florian Dani QARKU KORÇË 2009                       2013 (lista jo zyrtare) 1. Ridvan Bode        1. Ridvan Bode 2. Edmond Spaho     2. Eleina Qirici 3. Fatbardh Kadilli     3. Edmond Spaho 4. Gjergji Papa         4. Fatmir Mediu 5. Ismail Hoxha        5. Gjergji Papa    6. Ledina Aliolli         6. Fatbardh Kadilli QARKU TIRANË 2009                      2013 (lista jo zyrtare) 1. Sali  Berisha        1. Sali Berisha 2. Majlinda  Bregu    2. Myqerem Tafaj 3. Ilir  Rusmali         3. Majlinda Bregu 4. Florian  Mima       4. Halim Kosova 5. Gent  Strazimiri    5. Florian Mima 6. Gerti  Bogdani      6. Gerti Bogdani 7. Luan  Skuqi         7. Dashamir Shehi 8. Tritan  Shehu       8. Jorida Tabaku 9. Arben  Imami      9. Edi Paloka 10. Myqerem  Tafaj  10. Keltis Kruja     11. Aldo  Bumçi       11. Kastriot Islami 12. Lajla  Pernaska   12. Asllan Dogjani 13. Rajmonda  Bulku  13. Visar Zhiti 14. Viktor  Gumi      14. Arben Qirjako 15. Vath Tabaku       15. Shefqet Deliallisi 16. Asnje                16. Ilir Rusmali ? 17.Asnje                 17. Tritan Shehu ?