Opozita shqiptare, me lvizjen e fundit t Ilir Mets, sht rikthyer edhe nj her n gjndjen e para dy viteve. Bashkimi i opozits dhe krijimi i nj koalicioni solid, ishin dy nga aksionet m t rndsishme politike t Edi Rams q pas ardhjes s tij n krye t Partis Socialiste. Ai investoi shum n kt drejtim, krahas prpjekieve pr t konsoliduar pozitn e tij si lider i Partis Socialiste.Rama u prpoq vazhdimisht t bnte t kundrtn e asaj q kishte
parardhsi i tij n raport me aleatt. Por, mosmarrveshjet mes PS dhe LSI-s nxorrn edhe nj her n pah ambiciet politike, personale t dy krerve.Vendimi i menjhershm i LSI-s pr tu larguar nga koalicioni opozitar sjell natyrshm n mendje pyetjen: far llogarie ka
Meta dhe a sht ky nj bast personal i tij pr t arrir pr her t dyt postin e kryeministrit? LSI lindi si nj reagim ndaj politiks q ndiqte n at koh lidershipi i PS-s. Si nj lvizje politike e dal nga PS, t gjith ishin t mendimit n fillim se nuk do ta kishte leht t identifikohej n skenn politike, madje kishte prej atyre q nuk i jepnin asnj shans, planprishsit Ilir Meta dhe mbshtetsve t tij. Por, ai arriti ti shkpus PS-s nj pjes t konsiderueshme t elektoratit, aq sa e oi at n opozit.Tani q e majta synon t rikthehet n pushtet duke pretenduar fitoren n zgjedhjet e 2009-s del srish n sken Ilir Meta dhe LSI. Opozioni i prgjithshm n Partin Socialiste sht q LSI po bhet srish shkaktare pr prarjen e s majts dhe se po pengon opozitn pr tu rikthyer n pushtet. Por, a sht e llogjikshme q nj kryetar partie n opozit t ndrrmarr nj aksion politik q do t ndikonte pr ta ln at srish larg pushtetit?do njeri q kupton sado pak nga politika, n pikpamjen e par do t thoshte jo. N kt ekuacion politik m shum t panjohura, duket se pr momentin ka tre mnyra pr t shkuar drejt nj prfundimi. E para: Meta merr nj vendim t papritur pasi ka konsumuar me kreun e Partis Socialiste nj bised mbi shtjen e kryeministrit n rast fitoreje t s majts n zgjedhjet e ardhshme. N kt pik gjrat nuk kan shkuar edhe aq miqsisht dhe palt nuk kan lshuar pe, kjo ka
q kreu i LSI-s t ndrrmerrte nj hap t guximshm duke u shkputur nga koalicioni. shtja e kryeministrit sht nj pik mjaft delikate n marrdhniet mes ktyre forcave politike dhe veanrisht mes dy krerve, Rama e Meta.E dyta: Partia Socilaiste dhe vet Rama ka rn dakort realisht me kryeministrin Berisha pr t kryer nj reform zgjedhore q ka pr synim t krijoj nj sistem politik bipolar. Ky sht dhe varianti q pretendon LSI. Kjo reform dhe ky sistem i ri zgjedhor do t dmtonte LSI-n dhe do t favorizonte s teprmi dy t mdhenjt e politiks shqiptare . Nj pakt i till, i fsheht apo jo, sht nj arsye mse e mjaftueshme pr Metn pr tu larguar nga kampi opozitar. Ai kurrsesi nuk mund t pranonte q t mbetej n hije, n nj koh kur Berisha me Ramn t kurdisnin t ardhmen e skens politike shqiptare.E treta: Meta kupton se ka ardhur momenti pr t rishikuar identitetin e LSI-s si forc politike. Ai e kupton se po ti thoshte po do fjale apo nisme t dal nga selia e Partis Socialiste, nuk do t ishte aspak ndryshe nga Gjinushi, Milo apo Ceka. Ndrkoh q Meta synon t mos mbetet n kuadrin e nj partie t dors s dyt q mbijeton me mbshtetjen e partive t mdha.N nj situat t till, ai i jep nj msazh t qart mbshtetsve t tij dhe elektoratit q ka votuar LSI-n n dy zgjedhjet e fundit se partia nuk do t jet nj satelit i Partis Socialiste dhe se duhet t ket nj profil t sajin n arenn politike. T tre kto variante bashkohen n nj pike q ka t bj me t ardhmen e lvizjes s tij politike.A do t arrij LSI q t bind elektoratin e saj se vendimi pr t dal m vet ishte i justifikueshm dhe se i keqi edhe ksaj here sht PS. A do t arrij Ilir Meta edhe ksaj here q ti shpjegoj votuesve t majt se ai nuk sht shkaktari i nj divorci t dyt me PS-n? Prgjigjia pr gjith pikpyetjet e ngritura pr kt shtje do ti sqaroj koha, por cilido qoft prfundimi, ai do t ndikoj thellsisht n fatin e opozits dhe LSI-s pas zgjedhjeve t 2009.