Autoritetet prgjegjse pr administrimin e procesit zgjedhor n Kosov kan dhn vlersime kontradiktore pr ecurin e verifikimit t fletvotimeve me kusht dhe procesit pasues - atij t numrimit t ktyre votave.Derisa prfaqsues t Qendrs s Numrimit dhe Rezultateve kan
t ditur se pr shkak t, si thuhet, ndrhyrjes s Komisionit Zgjedhor pr Ankesa dhe Parashtresa, sht ndrprer procesi i verifikimit t votave me kusht pr komunn e Prizrenit, Lipjanit, Mitrovics dhe Kamenics, zyrtar t KZAP-it kan hedhur posht nj gj t till.Koordinatori i QNR-s, Burim Ahmetaj, ka thn se pr t filluar verifikimi i votave me kusht pr kto komuna, duhet t pritet prfundimi i afatit kohor, gjat t cilit partit politike do t mund t paraqesin ankesat e tyre.Ka ndrhyr KZAP-i me ankesa. Jemi n pritje t prfundimit t afatit t ankesave dhe ather do t mund t veprojm, pra, pasi t dim se sa (ankesa) jan n lidhje me kto komuna, ka thn Ahmetaj.Mirpo, prfaqsues t Komisionit Zgjedhor pr Ankesa dhe Parashtresa kan theksuar se procesi i paraqitjes dhe i shqyrtimit t ankesave t partive politike nuk do t duhej t ndrhynte n procesin e verifikimit dhe t numrimit t votave me kusht.Kryetari i ktij Komisioni, Tahir Recaj, ka thn se ndrprerja e puns pr verifikimin e fletvotimeve me kusht, pr disa komuna t caktuara, duket t ket qen vendim i Komisionit Qendror t Zgjedhjeve.Un nuk besoj q ka ndonj penges q KQZ-ja t bj numrimin e ktyre votave, sepse kto nuk jan t lidhura me ankesat. Ndrsa, certifikimi i rezultateve prfundimtare nuk do t mund t bhet para se Komisioni pr Ankesa dhe Parashtresa t marr nj vendim prfundimtar lidhur me kto ankesa, ka pohuar Rrecaj.Ndrkaq, zyrtar t Komisionit Qendror t Zgjedhjeve nuk jan prononcuar gjat dits s sotme mbi kt shtje. Ky proces, sipas kreut t KZAP-it, nuk do t duhej t ndikohej nga paraqitja e ankesave t partive politike.Rrecaj ka
t ditur se deri n ort e pasdites s djeshme KZAP-i ka pranuar 47 ankesa nga subjekte t ndryshme politike q u prkasin rajoneve t ndryshme, por se, si thuhet, kto ankesa kryesisht kan ardhur nga rajoni i Prizrenit, Gjilanit, Kamenics dhe Lipjanit.Ai ka vlersuar se procesi i shqyrtimit t t gjitha ankesave q kan arritur dhe vazhdojn t arrijn n kt institucion, sipas t gjitha gjasave, nuk do t mund t kryhet para fundit t javs s ardhshme.Kto ankesa komisioni i ka marr menjher n pun dhe do ti shqyrtoj. Mirpo, procedurat na obligojn q nj kopje t ankess tia drgojm pals kundrshtare dhe tia lm nj afat, q zakonisht sht treditor, brenda t cilit pala kundrshtare mund ta kundrshtoj ankesn dhe t ofroj eventualisht prova dhe dshmi kundr ankimeve t pretenduara, ka
t ditur Rrecaj.Zyrtar t Komisionit Qendror t Zgjedhjeve, ndrkaq, nuk kan dhn informata m t hollsishme n lidhje me kt proces, por kan pohuar se as t enjten nuk priotet t filloj numrimi i votave me kusht, pr shkak se, si thuhet, nuk ka prfunduar verifikimi i lists pr Prizrenin dhe i procesverbaleve.Sido q t jet, ky proces, sipas kreut t KZAP-it, nuk do t duhej t ndikohej nga paraqitja e ankesave t partive politike. /rel/