Trajneri i Gjermanise, Joachim Loew do te zgjase kontraten deri ne 2012: ne janar do te vihet dhe firma.

Lajmin e ka bere te ditur Federata Gjermane e Futbollit. Loew, 49 vjec, ka zevendesuar Juergen Klinsmann pas boterorit 2006.

Ai e ka drejtuar Gjermanine ne finalen e Euro 2008-es dhe ka marre kualifikimin e boterorit 2010 ne Afriken e Jugut.

Ne pankinen gjermane deri tani ka zhvilluar 45 ndeshje duke fituar 31, barazuar 8 dhe humbur 6.

Nga federata jane konfirmuar edhe bashkepunetoret e tij.