Tiran (start)-Ambasadori i Komisionit Evropian n Tiran Helmut Lohan gjat pjesmarrjes n nj tryez binjakzimi, deklaroi se drejtsia n t gjith botn funksionon mbi dy parime, sistemi mbi prgjegjshmrin mbi ligjit si dhe mos ndrhyrjet e politiks n kt sistem. Sipas Lohan, nse kto dy ekuilibra prishen, ather ka vend pr tu shqetsuar. Por megjithat, Lohan i pyetur mbi prplasjen e institucione, deklaroi se duhet t pritej 5 nntorin, ku ky komision do pasqyroj progres-raportin per Shqiperine.Ndrsa ministri i Drejtsis Enkelejd Alibeaj i pranishm n kt takim, deklaroi se ministria q ai drejton nuk do t trhiqet nga miratimi i 7 projektligjeve q rregullojn funksionimin e sistemit t drejtsis. Alibeaj tha se nuk mund t lejohet q prokurort t ken imunitet.