Kryetari i Misionit te Bashkimit Europian, ambasadori Helmut Lohan priti n nj takim personalite t larta shtetrore me rastin e Dits s Europs.

Mesazhi i diplomatit t huaj ka qen i qart: klasa politike shqiptare duhet t zgjidh situatn politke, pasi tashm Shqipria ka nisur hapat drejt integrimit n Bashkimin Europian.

Duke e cilsuar 9 Majin si ditn e idealit m fisnik t qytetarve t Europs, e idealit t paqes dhe t bashkpunimit, kryeministri Berisha u shpreh pr gazetart:

“Kjo sht nj dit n t ciln kremtohet 9 Maji, dita e themelimit t asaj, q shtetar t ndryshm e kan quajtur mrekullia m e madhe e Evrops, q nga koha e rilindjes s saj, Bashkimit Evropian. sht dita e idealit m fisnik t qytetarve t Evrops, e idealit t paqes, idealit t bashkpunimit, idealit t prosperitetit, e idealit t s ardhmes. sht nj knaqsi shum e madhe pr mua, q ky ideal sht I prqafuar nga ky komb me prqindjen m t madhe se nga cdo komb tjetr, ka prbn nj forc t madhe t jashtzakonshme, shtytse prpara pr Shqiprin, drejt BE-s. Prbn nj motiv t fuqishm pune, prkushtimi, dedikimi n rrugn e reformave q shndrrojn do dit e m shum n realitet idealin evropian t shqiptarve." T ftuar n kt ceremonial ishin dhe Kreyetarja e Kuvendit Jozefina Topalli, ministra t kabinetit qeveritar, prfaqsues t organizatave ndrkombtare si dhe prfaqsues t trupit diplomatik.