Asnjë njoftim zyrtar për vizitën dyditore në BritaniNuk dihet akoma nse vizita dyditore e Edi Rams, kryetar i Partis Socialiste, n Londr ishte nj vizit private apo zyrtare. Asnj njoftim zyrtar nuk ka pasur nga zyra e shtypit n kt parti pr takimet dhe axhendn e lvizjeve t tij n Londr, ku ndodhej s bashku me bashkpuntort e tij m t afrt, Erion Veliaj dhe Endri Fuga. Gjithsesi, n disa media Rama sht kujdesur q t prhap lajmin e nj takimi t tij me ish-kryeministrin Tony Blair. Nj takim jo pa rndsi n dukje dhe pse Blair nuk ka prej shum kohsh funksione drejtuese n Partin Laburiste britanike q shihet si homologe e t majtve shqiptar t drejtuar nga Rama. Por as ky takim nuk konfirmohet, pasi zyra e shtypit pran Rams nuk ka shprndar asnj informacion pr nj takim t till. E vetmja foto q lidhej me kt takim ishte n fakt nj foto e kreut t G99, Veliaj, me nj zyrtar t shtypit t ish-kryeministrit Blair, i cili po i jepte nj autograf n librin e Blair. Kshtu t gjitha gjasat q Rama t ket pasur nj axhend serioze me zyrtar laburist mbetet e pavrtetuar, n rast se do t ishte e kundrta, ather do t ishte zyra e shtypit e selis roz q do t rendte e para t shprndante fotot dhe bisedat shoqruese. Ndoshta vshtirsia pr t pasur takime me laburistt sht dhe m e madhe pr Ramn n nj moment t till, kur pas dekadash n pushtet kan humbur zgjedhjet duke u ln radhn konservatorve, t cilt kan vendosur t qeverisin me nj parti me ngjashmri t vogla n program e pikpamje, liberal-demokratt. Homologu britanik i Rams, Gordon Brown, dha menjher dorheqjen pas humbjes n zgjedhje dhe u ka hapur rrug zgjedhjeve t reja n parti, ku pritet t ket surpriza n drejtimin e saj dhe n reformimin e mtejshm n program e sjelljen politike. Duket pak a shum e njjta skem si n Shqipri qershorin e kaluar, kur demokratt e djatht bn koalicion me LSI-n e majt. Por n t kundrt, t majtt shqiptar nuk i njohn zgjedhjet dhe kreu i partis humbse, Rama, nuk dha dorheqjen pr t’i hapur rrug reformimit t partis pr sfidat e ardhshme zgjedhore.