Bëhen publikë emrat e grupit të gjashtë të fituesve të lotarisë amerikane. Në faqet e gazetës "Shqip" sot po publikohen emrat e 306 personave të tjerë, që janë përzgjedhur në mënyrë kompjuterike, në këtë program të shpallur nga qeveria e Shteteve të Bashkuara të Amerikës për vitin 2009. Emrat e tjerë fitues do të vijojnë të publikohen në faqet e gazetës "Shqip" edhe në ditët në vijim. Deri tani numri i personave që kanë marrë përgjigjje pozitive, pas aplikimeve në këtë short, ka shkuar në mbi 900 fitues. Mendohet që numri total i fituesve shqiptarë të jetë rreth pesë mijë vetë, ndonëse kjo shifër nuk konfirmohet ende zyrtarisht.



Lista e emrave fitues që do të bëhet publike përgjatë këtij muaji seleksionon fituesit e fazës së parë të Lotarisë Amerikane, një mundësi kjo për ata që duan të jetojnë dhe të punojnë në SHBA. Më pas këta fitues përmes procedurave të përcaktuara nga shteti amerikan duhet të kapërcejnë fazën e parë për t‘u shpallur fitues edhe të fazës së dytë, që i afron së tepërmi me dëshirën apo atë që prej vitesh quhet "ëndrra amerikane".



"Seksioni 203(c) i Aktit të Emigracionit të vitit 1990 vë në dispozicion për çdo vit një maksimum prej 50.000 vizash emigrimi për qëndrim të përhershëm në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, që mund të përzgjidhen në mënyrë të rastësishme prej sistemit kompjuterik të programit të lotarisë". Është ky sqarimi që jepet në faqen zyrtare të internetit të Ambasadës Amerikane në Tiranë. Aty theksohet më tej se regjistrimi i llotarisë DV-2009 ka filluar në orën 12:00 të drekës më datë 3 tetor 2007 dhe ka mbaruar në orën 12:00 të drekës të datës 2 dhjetor 2007. Periudha e regjistrimit për llotarinë DV-2009 ka mbaruar dhe të gjitha aplikimet që janë bërë mbas kësaj periudhe nuk janë pranuar.









TIRANE



1. Katalina Kiso Bejko, Rr.Grigor Bejko, P.45/1, Shk.1, Ap.5



2. Adriano Share, Rr.Naim Frasheri, P.Ministria Rendit, Ap.18; 00355



3. Idriz Nevruz Seitaj, Rr.Shoto Beg



4. Albert Gjuzaj, Rr.Naim Frasheri, Nr.46



5. Livia Nano c/o Blendi Ceka, P.2, Ap.29, Rr.Barrikadave



6. Fatbardha Hoxha, Rr.Hoxha Tahsim, P.109, Shk.1, Ap.2



7. Eldjona Kujtim Balili, Rr.Jordan Misja



8. Irena Hysenaj, Rr.K.Gega, P.3, Ap.18



9. Mimoza Shegani, L.1, Rr.A.Demi, Nr.275



10. Josena Elezi, L.6, Nr.15, kombinat



11. Silva Gamda c/o Roland Papojini, Rr.Mgjollesha, Shk.2, P.60, Nr.18



12. Violeta Biba, Rr.Jordan Misja, P.39, Shk.1, Ap.4



13. Ruzhdi Bylyri, Rr.Kajo Karafili, Nr.72



14. Kristaq Niko Pleopi, Rr.Mujo Ulqinaku, P.42, Shk.2, Ap.16



15. Ingrid Demneri, Rr.Petro Nini Luarasi, P.Ormars 2000, Ap.19



16. Liljana Kodra, Eugen Kodra, Rr.Deshmoret 4 Shkurtit



17. Anilda Ajazi, Blv.Zogu i pare, P.13



18. Erald Sula, Entela Sula, Rr.M.Grameno, P.2, Shk.1, Ap.15



19. Gjergji Qose, Rr.Shemsie Muka, Shkoze



20. Suzana Baballiu, Rr.Bardhyl, P.9, Ap.5



21. Gjergji Tato, Rr.Muhamed Gjollesha



22. Viola Kasdaj Myselfo, Rr.Qemal Stafa, P.1, Shk.1, Ap.3



23. Ylli Brahja, Rr.S.Delvina



24. Abedin Telhallari, Rr.Halit Bega, P.17, Shk.1, Ap.1



25. Fiqeret Shkreli, Rr.Mujo Ulqinaku, P.28/1, Shk.1, Ap.13



26. Ahmet Kolisi, Rr.Muhamed Gjollesha, P.62/18/2



27. Gentjan Denaj, Rr.Kavajes, P.5, Shk.2, Ap.15



28. Valbona Sulaj, Rr.Sitki Gibo, P.104, SHk.1, Ap.17



29. Fatos Dervishi, Rr.Kongresi Manastirit, P.46/10, Shk.1, Ap.1



30. Nereida Caka, Rr.Donb Bosko



31. Shkelzen Alushi, Rr.Irfan Tomini, P.Ekonomikut,Hyrja 2



32. Agim Aliaj, Rr.Xh.Bushi, P.2, Shk.4



33. Ilirjan Mece, Rr.Muhamed Gjollesha, P.60/1, Shk.2, Ap.13



34. Dhurata Brekofca, 183, Rr.Hooxha Tahsim



35. Denita Asllani, Blv. Bajram Curri, P.135, Ap.5



36. Liljana Borici, Rr.Ferit Xhajko, L.3, P.58, Shk.1, Ap.2



37. Agim Doci, Rr."Zonja Cune", Nr.31



38. Alfred Sakaj, Rr.Shim Kolli, P.46, Ap.9



39. Redi Coka, Rr.Dibres, P.410, Shk.2, Ap.6



40. Flamur Musabelliu, Rr. Niko Avrami, P.1, Shk.3, Ap.23



41. Liljane Lasi, Rr.Muhamed Gjollesha, P.54, Shk.1, Ap.4



42. Bashkim Kallco, Rr.3 Deshmoret, Misto Mame, L.6



43. Vjollca Gani Gjidia, Rr.Pandi Dardha



44. Dritan Perkeci, Rr.Kongresi Permetit, P.79/1



45. Nertila Caushi, Blv.Bajram Curri, Pallati i ri



46. Behar Toska, Rr.5 Maji, Pallati i ri



47. Antoniks Gengo, Kombinat, Shk.31



48. Kasem Saliasi, Rr.Kavajes, P.Teknik, Shk.7, Ap.24



49. Vjollca Fadil Saliu, Rr.Selim Braja, mbi kafe Brazil



50. Llesh Nonkaj, Rr.Don Bosko, Shk.3, Ap.7



51. Arjan Vladi, Rr.B.Cullaraj, mbrapa xhamise, Kombinat



52. Bashkim Shyso, Rr.Todi Shkurti, Nr.61



53. Edlira Merko, L.Allias, P.2, Ap.6



54. Ilirian Petrit Basho, Rr. Sulejman Poshi, P.88, Ap.22



55. Klodjan Harenmemi, Oleandri Shabani, Rr.M.Gjollesha, P.252, Shk.1, Ap.5



56. Enkelejda Çullhaj, Rr.Qazim Vathi, Nr.7, Ap13245



57. Frosion Kali, Rr.M.Gjollesha, P.32, Hyrja.5, Kati 5



58. Dorjan Prifti, Rr.Ali Baushi, P.7, Shk.4, Ap.37



59. Markeled Shyraj, Vore



60. Kristi Çuko, Rr.Hoxha Tahsim, P.288, Ap.1



61. Jetmira Muço, Rr.Qemal Stafa, Nr.235/1



62. Yllka Sokaj



c/o Ridvan Ikikardes, Rr.Naim Frasheri, Nr.259



63. Eriselda Bregasi, Rr.Irfan Tomini, P.Sinani, Ap.7



64. Marinela Shahu,



c/o Sotiraq Çeço, Rr.Haxhi Dallia, Pallati i ri, Kati 5



65. Altin Ballahiu,



c/o Shpetim Gjyzeli, Rr.Muhamed Gjollesha, P.51, Ap.13



66. Denis Koçi, Rr.Qemal Stafa, Pallati i ri perballe Prokurorise, Shk.1, Ap14



67. Burbuqe Gegvoko, Rr.Elbasanit, 3 Vellezerit Kondi



68. Eduart Lazri, Rr.Mine Peza, P.87/1, Shk.4, Ap.31



69. Rajdo Abdurramani, L.Komuna Parisit, P.Erald



70. Taulant Kona, Rr.Myslym Shyri, P.8, Shk.2/1, Ap.3



71. Aleks Rama, Rr.nazi Meka, P.236, Shk.1, Ap.9



72. Albina Alem Qihiri, Rr.irfan Tomini



73. Klevis Haxhiraj, Rr.Mine Peza, P.236, Shk.1, Ap.9



74. Anton Eqerem Didi, Rr.Don Bosko, P.326, Shk,.3, Ap.23



75. Erolbo Aliaj, Rr.Qazim Vathi, Nr.35



76. Erald Topi, Rr.Ali Demi, P.72, Shk.1/7



77. Qirjako Kosova, Blv.Bajram Curri, P.33/5, Ap.1



78. Alketa Qori, Rr.Branko Kadiu, 6/2, L.3



79. Rrolert Milo, Rr.Anton Lena, P.7, Kati 6



80. Artan Ndoci, Rr. Don Bosko, Pallati i ri prane Hotel tirana



81. Luljeta Shyro, Rr.Mihal Grameno, P.12, Shk.2



82. Tefta Kurtiqi, Rr.Qemal Stafa, P.577, Shk.1, Ap.8

83. Fatmir Peposhi, Rr.3 Vellezerit Kondi, Pallati 11 katesh, Kati 5



84. Enrieta Koçi, c/o Petrit Koçi, Rr.Emin Dulaku, P.6/1, Ap.11



85. Elizabeta Poro, Rr.Kavajes, Shk.1, Ap.15



86. Greta Andrea Shehaj, L.8, Rr.Grigor Sheba, P.12, Shk.1, Ap.12



87. Shirbi Çiço, Rr.Muhamed Gjollesha, P.20, Shk.3, Ap.20



88. Bujar Mullahi, Rr.Asim Vokshi, P.91/1,Ap.24



89. Esmeralda Shokiri, Rr.Aleksander Moisiu, P.13, Shk.20, Ap.4



90. Aleksander Nikolli, Rr.Sotir Kola, Nr.1





MALIQ



1. Elda Selimas, Blloku 3



2. Ervis Spaho, Drithas Maliq





PATOS



1. Zemina Caushaj, L.1 Maji



2. Klodiana Myftaraj, L.29 Marsi



3. Engjell Seitaj,



4. Eriselda Rrapi, L.A.Naftetari





MEMALIAJ



1. Saimira Kuci



c/o Robert Kuci, L.2





PERRENJAS



1. Dritan Haxhi Belba



c/o Haxhi Belba, L.1, Rr.1 Maji





Fieri



1-Majlinda Yzeiri L:Apollonia Mbi ish-mapon



2-Elis Edmond Sinani L:Apollonia Rr:Rauf Naullbani P:17



3-Agron QarriL:15 TETORI Rr:Miça Papuciu Nr.54



4-Pandeli Gjina L:AfRIM



5- Luiza Banushi L:29 Marsi Patos



6-Artemani Meta L;8 Shkurti Pall. 9



7-Rezarta Engjell Tahiraj L: 1 Maji



8-Dritan Dule Brahimi Levan



9-Emiljano Zenun Musku L:1MajiP.2/2



10-Endri Sotir Guxo L.Kastriot Rr.PecukeP.6Ap.4



11-Englantina Zhuka L.Kastrioti Rr:L.Kastrioti Rr Brigada e XISulmuese



12-Jetmir Merkaj L;LIRI afer Pedakogjikes



13-Ilir Myqerem Muskaj, Posta Fier,L.Naftetari,Patos,Fier 9301



14-Artur Veliaj, L.Kastrioti, Rr.Llambi Bego



15-Miranda Kina, Marinez, Fier



16-Silvana Balla, L.15 Tetori, tek Karburanti



17-Erald Kuka, L.1 Maji, parafabrikati nr.2



18-Shqiponja Hyskaj, L.1 Maji, Fier



19-Arton Prifti, L.Apollonia, Rr.Arila Bozdo



20-Nikollaq Joni Prifti, L.15 Tetori,Rr.KiciThomasi, Shkolla priate 6



21-Ledia Agron Lamcaj, L.15 Tetori



22-Gremi Aleksander Lorina, L.8 Shkurti



23-Bashkim Agalliu, L.1 Maji, Patos



24-Vite Sauli, L.16 Prill



25-Roland Tase, L.1 Maji



26-Jonida Vidhi, Pojan



27-Kozeta Abazi, L.8 Shkurti, P.34



28-Bujari Hoxhaj



Elida Hoxhaj, Apollonia



29-Ardian Hysenaj, L.Kastriot, Rr.Dervish Hekali



30-Liliana Dervishaj, Peshtan, Frakull e madhe



31-Emila Syziu,Sheqi I vogel



32-Eralda Daulla, Grecolli



33-Isuf Kapaj, Lagja 16 Prilli, Rr "Leon Rei", Pall Azotikut







Ballsh



1-Shqiponja Maliq Dollani L:5 shkurti



2-Suzana Verbaj Lagjja:28 Nentori Ballsh Mallakaster



3-Ergels Astrit ÇebajLagjja :BonifikimMallakaster





Gjirokaster



1-Alketa Qoma L:Granice



2-Virgjil Merja 18 Shtatori



3Arjon Ligu L:18 Shtatori



4-Emanuela Moska L:18 shtatori



5-Arben Bozarti L; 18 shtatori



6-Grigor Lloboutijadhi L:18 Shtatori





Shkoder



1-Terezina Docaj Vau I Dejes



2-Greta Hoxha L:Vojo Kushi R:Muhamet Dinaj Nr.53



3-Valbona Mati Baçallek



4-Kujtim Mlloja L:Doniel Matlliaj Rr:Halid Borgohlivi



5-Jak Zadrima Somizisht I vjeter Dojci Bregu I Brunes Shkoder



6-Leonard Paulin KOLA



7-Shpresa Kacici L :Vobil Shanta Rr :ÇAJUPI Gj.vjeter



8-Alma Gjini Zus Restoranti "Butrint Park "



9-Ismet Canaj Zus Komuna e Relhinave



10-Valbona Kalmdorev L:Skenderbej L. Skenderbej Rr Marsel Kashen



11-Gert Lika L:Perosk Rr Arqile Kondi



12-Nirana Dibra L:Fahri Ramadani Rr:Xheladin Fishta



13-Pjerin Kruqi L:Tom Kola Rr :Kruqi L:Tom Kola Rr Daniel Mollja P:1272



14-Fejzi Elhemi L:Bahcallek



15-Flor Pjetri Shefqet Vau I dejes



16-Ermir Trunga L:Daniel Matkaj Rr Tasim Brendiulai NR .73





Vlore



1-Besmir SULA L:Pavaresia Rr.Pelian Leskaj Nr.10 lore



2-Lindita Ramo Maka 1/o Maka Lindita L; Lirim



3-Jonalba Muri Muha 1/0 Muhameti Jonalba L:Lef Sallata



4- Onela Janina 1/0 Onela Janina L:Isa Boletini Rr:S.Zotaj p:601



5-Bledar Shehaj L:Osman Haxhia Rr:Demokracia pall.1282



6- Veliko Ianaj dhe Veliko Manaj Velce Brataj



7-Elisabeta Nasi L:Osman Haxhiu Rr.Demokracia pall.1324 ap.14



8-Roen Troqe L:Isa Boletini RrBello Pallati I ri I Dhorit Vlore



9. Enver Lazemetaj, Dukat





Berati



Elisa Ilir Meshau Lagjia "30 vjetori", P.36

Marjeta Malko Angjeliu, Aleksandër Angjeliu, Rr. J. Vreto, L. Arif Syziu

Edlia Myfail Paja. L Dashmorët e Kombit, shtëpi private

Rajmonda Adem Lybeshari L. Donika Kastrioti P.255

Nazime Hasim Spaho L. Donika Kastrioti

Manushaqe Qerim Turhani Rroshnik

Besfort Bedri Braho Drobonik

Burbuqe Kordha Stanice

Alfons Vasil Lefta L. 10 korriku

Eva Sabri Qafa L. 30-vjetori

Sai mir Kurti L. D. Kombit Pall 32

Fatos Hymet Bujaxhiu L. 30 vjetoir

Astrit Baki Hoxhallari Uznovë

Petrit Tapia L. Kala

Elton Subashi Lumas

Edlira Nuri Bendo L. "Kushtrimi" P. 129

Hekuran Qerozi Pellumbas Lumas





Ura Vajgurore



Polikseni Llazar Koraqe - L. 18 Tetori Ura Vajgore





Koplik



1. Bukuria Hoti - Boriçi i Madh Vrakë Gruemierë Koplik





Fushë-Krujë



Ilir Çuni, L. Punëtori P. 63 sh.1 Ap nr.10

Adrian DragushMinxolli L. Kastrioti





Saranda



1. Gjergj Mëhilli L. 4 Pall 31/1





Skrapar



2. Oligerta Pëllumb Gjoka L. "5 shtatori" Çorovodë





Rrogozhinë



Luan Hydajet Meçaj





Lezha



Orges Likaj Lagjia "Skëndëerbeg"

Gëzim Koka L. SMT, "Beslidhja"

Nikolin Mark MArku Ishull Shëngjin





Kuçovë



1. Gjergj Shyti L. Tafil Skëndo Blloku 2.



2. Fatjon Sino L. Llukan Prifti





Durrës



Jondadri Prodani L.2, rr. "A. Goga" Ap. Nr.55

Ferik Sadikllarri L. 15 Rr.Rr. A. Goga

Dashamir Matraxhi Katundi I Ri

Mirela Cicaj L. Kodër Shijak

Orjeta Hysni Meço L. 10, Rruga e Arbërve Nr.42







Pogradeci



Shqipëria Shkëmbi Rr. Kajo Karafili L. 5, P. 158

Majlinda Vreto L.5 rruga Unazë Përroi I Çaprazit

Marsela Kuqo Remenj

Enver Llangos Gështenjas Rr e Korçës

Ilir Braceri L. 4 Rr. Gani Homcani

Hatmije Hoxhallari L.5 Rr. Islam Dani Pall.155

Afërdita Xhemollari Gështenjas

Milena Begalli L.3 Pall. 87

Rezarta Idajet Abasllari L. 5, Rr. Islam Dani P.182

Florenca Krasta L. Kala

BLedar Ibi L.5 Palla 175, Rr. Islam Dani,

Alfred Naço Filiali i Postës

Redi Hoxhallari Guras

Nermin Agolli Rr. Rinia L.2 Pall B. Çollakut

Fatmir Mani Rr. e Korçës

Feim Oparaku Rr. Islam Dani L.5

Ervin Cale L. 5, rruga Cene Mane

Myftar Avdulla Linkom Udenisht

Sandri Topalli Memelisht

Aferdita Xhukellari Verdovë

Erinda Spahillari L.1 Rr. Shemsi Koroveshi

Rueda Flamuraj Geshtenjas

Ervin Hysa Memelisht

Sotiraq Stafani L. 1 Rruga Shemsi Koroveshi

Jetnor Mueka Dardhas

Alketa Balliu L.1 Rr. Shemsi Koroveshi

Olgert Kapa Çerrave

Klitjon Muamer Musollari Vërdovë

Drinalda Kasmollari L. 2, Rr. Rinia

Altin Xherahu L.4 Kala

Albi Begolli L.5 rr. Islam Dani

Anila Kenuti L.4 Rr. Gani HAmcani Pall.1245





KORÇE



Ina Prifti rr. V.Tromarq L. 12, nr.64

Fatime Tahir Xhengo Lozhan

Nertila Ligori Rr. Petraq Shomo L. 18, ish SMT

Mirela Gjata Rr. Viktor Eftimiu L.16, Nr.3

Dion Titili Rr. Viktor Eftimiu P.50 HB17

Albina Foto Lgj. 10, Blloku I Ri Sportiv P.UMB 18

Aurela Kodra Belorta

Endri Beqiraj Qatrom

Albana Metollari L.6 Rr. A Vokshi Nr.30

Esmeralda Ylli L.6. Rr. D. Progri Nr. 37

Anita Nasto Diellas Liqenas

Voltisha Halushi Rr. Qybra Sokoli L.6 nr.41

Stilijan Palili Rr. Sotir Polena L.4

Eftali Dushku Çiflig

Petrika Sotiri Belorta Bulgarec

Elda Kasuli Rr. Gjon Kastroti L.3 Nr.11

Sokol Demcolli Rr 1 maji L.10

Zhaneta Qyleti Rr. Petraq Shomo L.18 Pall1/16

Ilda Naum Liqenas

Besnik Vishaj Rr. Kiço Drenova Lis P.30/c

Marjana Isak Rr. Viktor Eftimiu L.16. Pall i ri Rilindja

Olgert Struga Rr. Memo Nexhipi L& N2

Fatjon Luarasi L.10 Rr. Niko Kovaçi Unaza

Rajmonda Kotes Voskop

Myqereme Mensillari Bulgarec

Suzana Ilia L. 12, Rr.Dhori Luarasi nr.3

Valmira Zake Dvorani Rr. Eleni Gjoka Pall116 L.5

Rigelsa Mero Vashtemi

Fatos Calo Mbrorje

Olger Sadik Rr. Kiço Drenova L.15 P.7A/7

Gurali Veis Kamenic

Gentiana Seferaj L. 7 Blloku Rinia P.2 D/2

Ilia Fili rr. Papallam bro Ballamori L.1, N14





Peshkopi



1. Sokol Koci Lagjia. "Vehbi Dibra"



2. Luan Neziu Muhurr



3. Fariz Reka Lagjia "



4. Defrim Meziu Muhurr





Bulqize



1. Samie Selita Lagjia e re





Krume



1. Flora Poga Lagjia 2, Pallati 10, Krume





Bajram Curri



1. Kreshnik Demaliaj Pac



2. Ismet Leoja L. "Partizani"



3. Elton Hoxhaj L. 28 Gusht



4. Endrit Ndreshaj





Rreshen



1. Ndrek Bardhi Blloku I



2. Eva Tosku 3 Pallatet 51





Kukes



1. Kreshnik Mata Lagjia 3, P.57, Ap. 9



2. Edison Elezaj Lagjia 5, P.1, Shk 3, Ap 19





Lushnje



1. Albert Lushi dhe Ardit Lushi Fier-Seman, Gradishte



2. Neki Alicka Lagjia "Loni Dhamo", Pall20



3. Dhimiter Cekani Divjake



4. Florion Trifka dhe Zhukan Trifka Bishqem



5. Gordana Mehelli dhe Sadik Mehelli L. Xhevdet Nepravishta



6. Mirela Nushi dhe Aristotel Nushi L. Skender Libohova



7. Albana Sula dhe Qerim Sula Thomazaj



8. Fatmir Kadri Gjata, Dushk



9. Artemida Dalipaj dhe Maliq Dalipaj Dushk





Lac



1. Gege Stojani Lagjia 4, Shtepi Private, Kurbin





Gramsh



1. Redi Roshi Lagjia 18 Gushti, P. 64, Shk3



2. Nexhmije Sadiku Lagjia Sporti





Bilisht



1. Klevis Llenga dhe Novruz Llenga Koshmice



2. Nertila Hoxha Milas



3. Miranda Dragoi



4. Ferdinand Radhami Stropan



5. Elvira Mulla Baban, Devoll



6. Gecni Haki Kapo



7. Meine Idaet Caushi Fitore





Elbasan



1. Elton Osmanilliu L. Beqir Dardha. Pall. 78/5



2. Ermir Hxhalli Brigada 17 Sulmuese, Pall 99.



3. Jonito Selimaj Lagjia. "5 Maji", Rr. Koco Brisku, Vila 3



4. Eriola Dalanaj Lagjia "Vullnetare", Pall 628. Ap 1



5. Malvina Gaxhi Lagjia "Luigj Gurakuqi", Pall 75/1, Ap 24



6. Albana Kudret Duhanxhiu Lagjia "5 Maji", Pall 712



7. Dorina Salizani Lagjia "Emin Matranxhiu", Pall 65/1





Vlore





1.Enver Lazemetaj Dukat,





Fier





1. Isuf Kapaj, Lagja 16 Prilli, Rr "Leon Rei", Pall Azotikut,