Bëhen publikë emrat e grupit të gjashtë të fituesve të lotarisë amerikane. Në faqet e gazetës "Shqip" sot po publikohen emrat e 306 personave të tjerë, që janë përzgjedhur në mënyrë kompjuterike, në këtë program të shpallur nga qeveria e Shteteve të Bashkuara të Amerikës për vitin 2009. Emrat e tjerë fitues do të vijojnë të publikohen në faqet e gazetës "Shqip" edhe në ditët në vijim. Deri tani numri i personave që kanë marrë përgjigjje pozitive, pas aplikimeve në këtë short, ka shkuar në mbi 900 fitues. Mendohet që numri total i fituesve shqiptarë të jetë rreth pesë mijë vetë, ndonëse kjo shifër nuk konfirmohet ende zyrtarisht.Lista e emrave fitues që do të bëhet publike përgjatë këtij muaji seleksionon fituesit e fazës së parë të Lotarisë Amerikane, një mundësi kjo për ata që duan të jetojnë dhe të punojnë në SHBA. Më pas këta fitues përmes procedurave të përcaktuara nga shteti amerikan duhet të kapërcejnë fazën e parë për t‘u shpallur fitues edhe të fazës së dytë, që i afron së tepërmi me dëshirën apo atë që prej vitesh quhet "ëndrra amerikane"."Seksioni 203(c) i Aktit të Emigracionit të vitit 1990 vë në dispozicion për çdo vit një maksimum prej 50.000 vizash emigrimi për qëndrim të përhershëm në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, që mund të përzgjidhen në mënyrë të rastësishme prej sistemit kompjuterik të programit të lotarisë". Është ky sqarimi që jepet në faqen zyrtare të internetit të Ambasadës Amerikane në Tiranë. Aty theksohet më tej se regjistrimi i llotarisë DV-2009 ka filluar në orën 12:00 të drekës më datë 3 tetor 2007 dhe ka mbaruar në orën 12:00 të drekës të datës 2 dhjetor 2007. Periudha e regjistrimit për llotarinë DV-2009 ka mbaruar dhe të gjitha aplikimet që janë bërë mbas kësaj periudhe nuk janë pranuar.

TIRANE1. Katalina Kiso Bejko, Rr.Grigor Bejko, P.45/1, Shk.1, Ap.52. Adriano Share, Rr.Naim Frasheri, P.Ministria Rendit, Ap.18; 003553. Idriz Nevruz Seitaj, Rr.Shoto Beg4. Albert Gjuzaj, Rr.Naim Frasheri, Nr.465. Livia Nano c/o Blendi Ceka, P.2, Ap.29, Rr.Barrikadave6. Fatbardha Hoxha, Rr.Hoxha Tahsim, P.109, Shk.1, Ap.27. Eldjona Kujtim Balili, Rr.Jordan Misja8. Irena Hysenaj, Rr.K.Gega, P.3, Ap.189. Mimoza Shegani, L.1, Rr.A.Demi, Nr.27510. Josena Elezi, L.6, Nr.15, kombinat11. Silva Gamda c/o Roland Papojini, Rr.Mgjollesha, Shk.2, P.60, Nr.1812. Violeta Biba, Rr.Jordan Misja, P.39, Shk.1, Ap.413. Ruzhdi Bylyri, Rr.Kajo Karafili, Nr.7214. Kristaq Niko Pleopi, Rr.Mujo Ulqinaku, P.42, Shk.2, Ap.1615. Ingrid Demneri, Rr.Petro Nini Luarasi, P.Ormars 2000, Ap.1916. Liljana Kodra, Eugen Kodra, Rr.Deshmoret 4 Shkurtit17. Anilda Ajazi, Blv.Zogu i pare, P.1318. Erald Sula, Entela Sula, Rr.M.Grameno, P.2, Shk.1, Ap.1519. Gjergji Qose, Rr.Shemsie Muka, Shkoze20. Suzana Baballiu, Rr.Bardhyl, P.9, Ap.521. Gjergji Tato, Rr.Muhamed Gjollesha22. Viola Kasdaj Myselfo, Rr.Qemal Stafa, P.1, Shk.1, Ap.323. Ylli Brahja, Rr.S.Delvina24. Abedin Telhallari, Rr.Halit Bega, P.17, Shk.1, Ap.125. Fiqeret Shkreli, Rr.Mujo Ulqinaku, P.28/1, Shk.1, Ap.1326. Ahmet Kolisi, Rr.Muhamed Gjollesha, P.62/18/227. Gentjan Denaj, Rr.Kavajes, P.5, Shk.2, Ap.1528. Valbona Sulaj, Rr.Sitki Gibo, P.104, SHk.1, Ap.1729. Fatos Dervishi, Rr.Kongresi Manastirit, P.46/10, Shk.1, Ap.130. Nereida Caka, Rr.Donb Bosko31. Shkelzen Alushi, Rr.Irfan Tomini, P.Ekonomikut,Hyrja 232. Agim Aliaj, Rr.Xh.Bushi, P.2, Shk.433. Ilirjan Mece, Rr.Muhamed Gjollesha, P.60/1, Shk.2, Ap.1334. Dhurata Brekofca, 183, Rr.Hooxha Tahsim35. Denita Asllani, Blv. Bajram Curri, P.135, Ap.536. Liljana Borici, Rr.Ferit Xhajko, L.3, P.58, Shk.1, Ap.237. Agim Doci, Rr."Zonja Cune", Nr.3138. Alfred Sakaj, Rr.Shim Kolli, P.46, Ap.939. Redi Coka, Rr.Dibres, P.410, Shk.2, Ap.640. Flamur Musabelliu, Rr. Niko Avrami, P.1, Shk.3, Ap.2341. Liljane Lasi, Rr.Muhamed Gjollesha, P.54, Shk.1, Ap.442. Bashkim Kallco, Rr.3 Deshmoret, Misto Mame, L.643. Vjollca Gani Gjidia, Rr.Pandi Dardha44. Dritan Perkeci, Rr.Kongresi Permetit, P.79/145. Nertila Caushi, Blv.Bajram Curri, Pallati i ri46. Behar Toska, Rr.5 Maji, Pallati i ri47. Antoniks Gengo, Kombinat, Shk.3148. Kasem Saliasi, Rr.Kavajes, P.Teknik, Shk.7, Ap.2449. Vjollca Fadil Saliu, Rr.Selim Braja, mbi kafe Brazil50. Llesh Nonkaj, Rr.Don Bosko, Shk.3, Ap.751. Arjan Vladi, Rr.B.Cullaraj, mbrapa xhamise, Kombinat52. Bashkim Shyso, Rr.Todi Shkurti, Nr.6153. Edlira Merko, L.Allias, P.2, Ap.654. Ilirian Petrit Basho, Rr. Sulejman Poshi, P.88, Ap.2255. Klodjan Harenmemi, Oleandri Shabani, Rr.M.Gjollesha, P.252, Shk.1, Ap.556. Enkelejda Çullhaj, Rr.Qazim Vathi, Nr.7, Ap1324557. Frosion Kali, Rr.M.Gjollesha, P.32, Hyrja.5, Kati 558. Dorjan Prifti, Rr.Ali Baushi, P.7, Shk.4, Ap.3759. Markeled Shyraj, Vore60. Kristi Çuko, Rr.Hoxha Tahsim, P.288, Ap.161. Jetmira Muço, Rr.Qemal Stafa, Nr.235/162. Yllka Sokajc/o Ridvan Ikikardes, Rr.Naim Frasheri, Nr.25963. Eriselda Bregasi, Rr.Irfan Tomini, P.Sinani, Ap.764. Marinela Shahu,c/o Sotiraq Çeço, Rr.Haxhi Dallia, Pallati i ri, Kati 565. Altin Ballahiu,c/o Shpetim Gjyzeli, Rr.Muhamed Gjollesha, P.51, Ap.1366. Denis Koçi, Rr.Qemal Stafa, Pallati i ri perballe Prokurorise, Shk.1, Ap1467. Burbuqe Gegvoko, Rr.Elbasanit, 3 Vellezerit Kondi68. Eduart Lazri, Rr.Mine Peza, P.87/1, Shk.4, Ap.3169. Rajdo Abdurramani, L.Komuna Parisit, P.Erald70. Taulant Kona, Rr.Myslym Shyri, P.8, Shk.2/1, Ap.371. Aleks Rama, Rr.nazi Meka, P.236, Shk.1, Ap.972. Albina Alem Qihiri, Rr.irfan Tomini73. Klevis Haxhiraj, Rr.Mine Peza, P.236, Shk.1, Ap.974. Anton Eqerem Didi, Rr.Don Bosko, P.326, Shk,.3, Ap.2375. Erolbo Aliaj, Rr.Qazim Vathi, Nr.3576. Erald Topi, Rr.Ali Demi, P.72, Shk.1/777. Qirjako Kosova, Blv.Bajram Curri, P.33/5, Ap.178. Alketa Qori, Rr.Branko Kadiu, 6/2, L.379. Rrolert Milo, Rr.Anton Lena, P.7, Kati 680. Artan Ndoci, Rr. Don Bosko, Pallati i ri prane Hotel tirana81. Luljeta Shyro, Rr.Mihal Grameno, P.12, Shk.282. Tefta Kurtiqi, Rr.Qemal Stafa, P.577, Shk.1, Ap.8

83. Fatmir Peposhi, Rr.3 Vellezerit Kondi, Pallati 11 katesh, Kati 584. Enrieta Koçi, c/o Petrit Koçi, Rr.Emin Dulaku, P.6/1, Ap.1185. Elizabeta Poro, Rr.Kavajes, Shk.1, Ap.1586. Greta Andrea Shehaj, L.8, Rr.Grigor Sheba, P.12, Shk.1, Ap.1287. Shirbi Çiço, Rr.Muhamed Gjollesha, P.20, Shk.3, Ap.2088. Bujar Mullahi, Rr.Asim Vokshi, P.91/1,Ap.2489. Esmeralda Shokiri, Rr.Aleksander Moisiu, P.13, Shk.20, Ap.490. Aleksander Nikolli, Rr.Sotir Kola, Nr.1

MALIQ1. Elda Selimas, Blloku 32. Ervis Spaho, Drithas Maliq

PATOS1. Zemina Caushaj, L.1 Maji2. Klodiana Myftaraj, L.29 Marsi3. Engjell Seitaj,4. Eriselda Rrapi, L.A.Naftetari

MEMALIAJ1. Saimira Kucic/o Robert Kuci, L.2

PERRENJAS1. Dritan Haxhi Belbac/o Haxhi Belba, L.1, Rr.1 Maji

Fieri1-Majlinda Yzeiri L:Apollonia Mbi ish-mapon2-Elis Edmond Sinani L:Apollonia Rr:Rauf Naullbani P:173-Agron QarriL:15 TETORI Rr:Miça Papuciu Nr.544-Pandeli Gjina L:AfRIM5- Luiza Banushi L:29 Marsi Patos6-Artemani Meta L;8 Shkurti Pall. 97-Rezarta Engjell Tahiraj L: 1 Maji8-Dritan Dule Brahimi Levan9-Emiljano Zenun Musku L:1MajiP.2/210-Endri Sotir Guxo L.Kastriot Rr.PecukeP.6Ap.411-Englantina Zhuka L.Kastrioti Rr:L.Kastrioti Rr Brigada e XISulmuese12-Jetmir Merkaj L;LIRI afer Pedakogjikes13-Ilir Myqerem Muskaj, Posta Fier,L.Naftetari,Patos,Fier 930114-Artur Veliaj, L.Kastrioti, Rr.Llambi Bego15-Miranda Kina, Marinez, Fier16-Silvana Balla, L.15 Tetori, tek Karburanti17-Erald Kuka, L.1 Maji, parafabrikati nr.218-Shqiponja Hyskaj, L.1 Maji, Fier19-Arton Prifti, L.Apollonia, Rr.Arila Bozdo20-Nikollaq Joni Prifti, L.15 Tetori,Rr.KiciThomasi, Shkolla priate 621-Ledia Agron Lamcaj, L.15 Tetori22-Gremi Aleksander Lorina, L.8 Shkurti23-Bashkim Agalliu, L.1 Maji, Patos24-Vite Sauli, L.16 Prill25-Roland Tase, L.1 Maji26-Jonida Vidhi, Pojan27-Kozeta Abazi, L.8 Shkurti, P.3428-Bujari HoxhajElida Hoxhaj, Apollonia29-Ardian Hysenaj, L.Kastriot, Rr.Dervish Hekali30-Liliana Dervishaj, Peshtan, Frakull e madhe31-Emila Syziu,Sheqi I vogel32-Eralda Daulla, Grecolli33-Isuf Kapaj, Lagja 16 Prilli, Rr "Leon Rei", Pall AzotikutBallsh1-Shqiponja Maliq Dollani L:5 shkurti2-Suzana Verbaj Lagjja:28 Nentori Ballsh Mallakaster3-Ergels Astrit ÇebajLagjja :BonifikimMallakaster

Gjirokaster1-Alketa Qoma L:Granice2-Virgjil Merja 18 Shtatori3Arjon Ligu L:18 Shtatori4-Emanuela Moska L:18 shtatori5-Arben Bozarti L; 18 shtatori6-Grigor Lloboutijadhi L:18 Shtatori

Shkoder1-Terezina Docaj Vau I Dejes2-Greta Hoxha L:Vojo Kushi R:Muhamet Dinaj Nr.533-Valbona Mati Baçallek4-Kujtim Mlloja L:Doniel Matlliaj Rr:Halid Borgohlivi5-Jak Zadrima Somizisht I vjeter Dojci Bregu I Brunes Shkoder6-Leonard Paulin KOLA7-Shpresa Kacici L :Vobil Shanta Rr :ÇAJUPI Gj.vjeter8-Alma Gjini Zus Restoranti "Butrint Park "9-Ismet Canaj Zus Komuna e Relhinave10-Valbona Kalmdorev L:Skenderbej L. Skenderbej Rr Marsel Kashen11-Gert Lika L:Perosk Rr Arqile Kondi12-Nirana Dibra L:Fahri Ramadani Rr:Xheladin Fishta13-Pjerin Kruqi L:Tom Kola Rr :Kruqi L:Tom Kola Rr Daniel Mollja P:127214-Fejzi Elhemi L:Bahcallek15-Flor Pjetri Shefqet Vau I dejes16-Ermir Trunga L:Daniel Matkaj Rr Tasim Brendiulai NR .73

Vlore1-Besmir SULA L:Pavaresia Rr.Pelian Leskaj Nr.10 lore2-Lindita Ramo Maka 1/o Maka Lindita L; Lirim3-Jonalba Muri Muha 1/0 Muhameti Jonalba L:Lef Sallata4- Onela Janina 1/0 Onela Janina L:Isa Boletini Rr:S.Zotaj p:6015-Bledar Shehaj L:Osman Haxhia Rr:Demokracia pall.12826- Veliko Ianaj dhe Veliko Manaj Velce Brataj7-Elisabeta Nasi L:Osman Haxhiu Rr.Demokracia pall.1324 ap.148-Roen Troqe L:Isa Boletini RrBello Pallati I ri I Dhorit Vlore9. Enver Lazemetaj, Dukat

BeratiElisa Ilir Meshau Lagjia "30 vjetori", P.36

Marjeta Malko Angjeliu, Aleksandër Angjeliu, Rr. J. Vreto, L. Arif Syziu

Edlia Myfail Paja. L Dashmorët e Kombit, shtëpi private

Rajmonda Adem Lybeshari L. Donika Kastrioti P.255

Nazime Hasim Spaho L. Donika Kastrioti

Manushaqe Qerim Turhani Rroshnik

Besfort Bedri Braho Drobonik

Burbuqe Kordha Stanice

Alfons Vasil Lefta L. 10 korriku

Eva Sabri Qafa L. 30-vjetori

Sai mir Kurti L. D. Kombit Pall 32

Fatos Hymet Bujaxhiu L. 30 vjetoir

Astrit Baki Hoxhallari Uznovë

Petrit Tapia L. Kala

Elton Subashi Lumas

Edlira Nuri Bendo L. "Kushtrimi" P. 129

Hekuran Qerozi Pellumbas Lumas

Ura VajgurorePolikseni Llazar Koraqe - L. 18 Tetori Ura Vajgore

Koplik1. Bukuria Hoti - Boriçi i Madh Vrakë Gruemierë Koplik

Fushë-KrujëIlir Çuni, L. Punëtori P. 63 sh.1 Ap nr.10

Adrian DragushMinxolli L. Kastrioti

Saranda1. Gjergj Mëhilli L. 4 Pall 31/1

Skrapar2. Oligerta Pëllumb Gjoka L. "5 shtatori" Çorovodë

RrogozhinëLuan Hydajet Meçaj

LezhaOrges Likaj Lagjia "Skëndëerbeg"

Gëzim Koka L. SMT, "Beslidhja"

Nikolin Mark MArku Ishull Shëngjin

Kuçovë1. Gjergj Shyti L. Tafil Skëndo Blloku 2.2. Fatjon Sino L. Llukan Prifti

DurrësJondadri Prodani L.2, rr. "A. Goga" Ap. Nr.55

Ferik Sadikllarri L. 15 Rr.Rr. A. Goga

Dashamir Matraxhi Katundi I Ri

Mirela Cicaj L. Kodër Shijak

Orjeta Hysni Meço L. 10, Rruga e Arbërve Nr.42PogradeciShqipëria Shkëmbi Rr. Kajo Karafili L. 5, P. 158

Majlinda Vreto L.5 rruga Unazë Përroi I Çaprazit

Marsela Kuqo Remenj

Enver Llangos Gështenjas Rr e Korçës

Ilir Braceri L. 4 Rr. Gani Homcani

Hatmije Hoxhallari L.5 Rr. Islam Dani Pall.155

Afërdita Xhemollari Gështenjas

Milena Begalli L.3 Pall. 87

Rezarta Idajet Abasllari L. 5, Rr. Islam Dani P.182

Florenca Krasta L. Kala

BLedar Ibi L.5 Palla 175, Rr. Islam Dani,

Alfred Naço Filiali i Postës

Redi Hoxhallari Guras

Nermin Agolli Rr. Rinia L.2 Pall B. Çollakut

Fatmir Mani Rr. e Korçës

Feim Oparaku Rr. Islam Dani L.5

Ervin Cale L. 5, rruga Cene Mane

Myftar Avdulla Linkom Udenisht

Sandri Topalli Memelisht

Aferdita Xhukellari Verdovë

Erinda Spahillari L.1 Rr. Shemsi Koroveshi

Rueda Flamuraj Geshtenjas

Ervin Hysa Memelisht

Sotiraq Stafani L. 1 Rruga Shemsi Koroveshi

Jetnor Mueka Dardhas

Alketa Balliu L.1 Rr. Shemsi Koroveshi

Olgert Kapa Çerrave

Klitjon Muamer Musollari Vërdovë

Drinalda Kasmollari L. 2, Rr. Rinia

Altin Xherahu L.4 Kala

Albi Begolli L.5 rr. Islam Dani

Anila Kenuti L.4 Rr. Gani HAmcani Pall.1245

KORÇEIna Prifti rr. V.Tromarq L. 12, nr.64

Fatime Tahir Xhengo Lozhan

Nertila Ligori Rr. Petraq Shomo L. 18, ish SMT

Mirela Gjata Rr. Viktor Eftimiu L.16, Nr.3

Dion Titili Rr. Viktor Eftimiu P.50 HB17

Albina Foto Lgj. 10, Blloku I Ri Sportiv P.UMB 18

Aurela Kodra Belorta

Endri Beqiraj Qatrom

Albana Metollari L.6 Rr. A Vokshi Nr.30

Esmeralda Ylli L.6. Rr. D. Progri Nr. 37

Anita Nasto Diellas Liqenas

Voltisha Halushi Rr. Qybra Sokoli L.6 nr.41

Stilijan Palili Rr. Sotir Polena L.4

Eftali Dushku Çiflig

Petrika Sotiri Belorta Bulgarec

Elda Kasuli Rr. Gjon Kastroti L.3 Nr.11

Sokol Demcolli Rr 1 maji L.10

Zhaneta Qyleti Rr. Petraq Shomo L.18 Pall1/16

Ilda Naum Liqenas

Besnik Vishaj Rr. Kiço Drenova Lis P.30/c

Marjana Isak Rr. Viktor Eftimiu L.16. Pall i ri Rilindja

Olgert Struga Rr. Memo Nexhipi L& N2

Fatjon Luarasi L.10 Rr. Niko Kovaçi Unaza

Rajmonda Kotes Voskop

Myqereme Mensillari Bulgarec

Suzana Ilia L. 12, Rr.Dhori Luarasi nr.3

Valmira Zake Dvorani Rr. Eleni Gjoka Pall116 L.5

Rigelsa Mero Vashtemi

Fatos Calo Mbrorje

Olger Sadik Rr. Kiço Drenova L.15 P.7A/7

Gurali Veis Kamenic

Gentiana Seferaj L. 7 Blloku Rinia P.2 D/2

Ilia Fili rr. Papallam bro Ballamori L.1, N14

Peshkopi1. Sokol Koci Lagjia. "Vehbi Dibra"2. Luan Neziu Muhurr3. Fariz Reka Lagjia "4. Defrim Meziu Muhurr

Bulqize1. Samie Selita Lagjia e re

Krume1. Flora Poga Lagjia 2, Pallati 10, Krume

Bajram Curri1. Kreshnik Demaliaj Pac2. Ismet Leoja L. "Partizani"3. Elton Hoxhaj L. 28 Gusht4. Endrit Ndreshaj

Rreshen1. Ndrek Bardhi Blloku I2. Eva Tosku 3 Pallatet 51

Kukes1. Kreshnik Mata Lagjia 3, P.57, Ap. 92. Edison Elezaj Lagjia 5, P.1, Shk 3, Ap 19

Lushnje1. Albert Lushi dhe Ardit Lushi Fier-Seman, Gradishte2. Neki Alicka Lagjia "Loni Dhamo", Pall203. Dhimiter Cekani Divjake4. Florion Trifka dhe Zhukan Trifka Bishqem5. Gordana Mehelli dhe Sadik Mehelli L. Xhevdet Nepravishta6. Mirela Nushi dhe Aristotel Nushi L. Skender Libohova7. Albana Sula dhe Qerim Sula Thomazaj8. Fatmir Kadri Gjata, Dushk9. Artemida Dalipaj dhe Maliq Dalipaj Dushk

Lac1. Gege Stojani Lagjia 4, Shtepi Private, Kurbin

Gramsh1. Redi Roshi Lagjia 18 Gushti, P. 64, Shk32. Nexhmije Sadiku Lagjia Sporti

Bilisht1. Klevis Llenga dhe Novruz Llenga Koshmice2. Nertila Hoxha Milas3. Miranda Dragoi4. Ferdinand Radhami Stropan5. Elvira Mulla Baban, Devoll6. Gecni Haki Kapo7. Meine Idaet Caushi Fitore

Elbasan1. Elton Osmanilliu L. Beqir Dardha. Pall. 78/52. Ermir Hxhalli Brigada 17 Sulmuese, Pall 99.3. Jonito Selimaj Lagjia. "5 Maji", Rr. Koco Brisku, Vila 34. Eriola Dalanaj Lagjia "Vullnetare", Pall 628. Ap 15. Malvina Gaxhi Lagjia "Luigj Gurakuqi", Pall 75/1, Ap 246. Albana Kudret Duhanxhiu Lagjia "5 Maji", Pall 7127. Dorina Salizani Lagjia "Emin Matranxhiu", Pall 65/1

Vlore

1.Enver Lazemetaj Dukat,

Fier

1. Isuf Kapaj, Lagja 16 Prilli, Rr "Leon Rei", Pall Azotikut,