Globalizmi, domethn, integrimi m shum i ekonomis s bots, pranohet si fuqia m e madhe n zvoglimin e prgjithshm t varfris. Por, integrimi ndrkombtar krijon shanse m t mdha pr vendet e zhvilluara, se sa pr vendet n zhvillim dhe t varfra. Megjithat, integrimi i ekonomis, prmban nj sr rreziqesh e problemesh, si jan pabarazia n rritje, ndryshimi i raporteve t forcs, unifikimi kulturor, etj. Globalizmi, me rritjen n Ekonomin Botrore t bashkpunimit dhe zvoglimit t varfris; lvizjes s mallrave, shrbimeve, njerzve, kapitaleve dhe informacioneve, do t realizohet me integrimin ekonomik q sht n rritje. Por, rreziqet e globalizimit q krijohen pr t varfrit, i kan kaluar shanset q i formonin. Vendet e varfra me disavantazhe t pa globalizuara, nuk kan mundur t sigurojn akoma vlern e mjaftueshme q dshirojn nga programet shndetsore, t ushqimit, t arsimit, t barazis dhe planifikimit t popullsis. Problemi global i t ushqyerit po zhvillohet dhjet vjeart e fundit, por kjo sht e ngadalt dhe e pa organizuar n shkalln e duhur. N kuadrin botror, m shum se 180 milion fmij t moshs nn 5 vje, n tre fmij, njri prej tyre nuk zhvillohet. Ndrsa m shum se 30 % e fmijve n vendet e zhvilluara kan pasoja nga mungesa e mikro ushqimit. Ushqimi, n gjysmn e prqindjeve t vdekjeve t fmijve sht nj nga shkaqet m t rndsishme t lindjes s smundjeve kryesore dhe t zhvillimit t dobt. N vendet q jan n zhvillim 1 miliard njerz jan nn peshn e nevojshme dhe 1.6 miliard jan anemik, t pa zhvilluar. Kta jan me m pak rezistenc ndaj infeksioneve, kapacitetet e t punuarit jan t vogla dhe pjellorit ekonomike jan zvogluar. Jeta tek fmijt e keq ushqyer, krcnon zhvillimin dhe rritjen, si dhe rrit n jetn e pastajme rreziqet e smundjeve kronike. Ndrsa, nga ana tjetr, n vendet e zhvilluara po prhapen me shpejtsi smundjet q kan t bjn me mbi peshn dhe me dietat. Treguesit e t ushqyerit shprehin lehtsisht nivelin e zhvillimit t strategjive t zvoglimit t varfris s vendit. Grumbullimi i informacioneve pr ushqimet prdoret pr vlersimin dhe vendimet q duhen t marrin autoritetet vendimmarrse. Rritja e fmijve n komunitete prdoret si treguesi i prirjes s varfrimit. Ndjekja e t ushqyerit prbn gurin m t rndsishm t strategjive t zvoglimit t varfris. Fatkeqsisht, n shrbimet kryesore sociale t vendeve n zhvillim, kur duhej t ndahej 20% e t ardhurave kombtare, planizohet m pak. N kto vende nuk mund t jen t mjaftueshme edhe pjesmarrja e atyre q shprndajn ndihma. N disa vende, edhe po t organizohet ndihma e t ushqyerit nuk sht e mjaftueshme. N disa vende pjesa q harxhohet nga t ardhurat pr mjekim dhe ushqim sht shum e vogl. Sipas qllimeve t zhvillimit, UNCEF dhe Banka Botrore zhvillojn ndrhyrje t rndsishme pr keq ushqyerjen ose te mangsit e ushqyerjes q sht prezente n bot. Ka marr rndsi shndeti, rritja, zhvillimi dhe jeta e fmijs e nns. UNICEF ka nxjerr n plan t par ushqimin me qumshtin e nns, mikro ushqyerjen. Ndrsa, Banka Botrore ka nxjerr n plan t par mirmbajtjen dhe ushqyerjen m mir t fmijve dhe makro ushqyerjen me programet e gjera t shoqris s integruar. Por t dy institucionet, burimet q kan t bjn me temn e ushqyerjes, nuk mund ti sigurojn prqindjet e mjaftueshme pr t zgjidhur problemin q ekziston n bot. UNCEF mbshtet programet e vet vendeve. Ndrsa Banka Botrore mbshtet politikat e vendeve, duke qen analitike n disa zhvillime projekti. N qendr t zhvillimit t vendeve ndodhet problemi i ushqimit. Dhe zgjidhja e ksaj mund t jet e suksesshme me veprimtari n prmasa t mdha. Ushqyerja e keqe e vazhdueshme sht njra nga problemet shndetsore m t rndsishme t bots, sht nj nga influencat m t rndsishme t vdekjeve t fmijve n bot. Si prfundim , ata q jan t varfr, t smur , q mirmbahen m pak, q nuk mund t mbushin stomakun, q nuk mund t marrin pr kurim ilaet n globalizimin e shtrembruar q sht bota; vazhdojn t jen humbsit e jets . Edhe nse n zgjidhjen e problemit t keq ushqyerit q ekziston n bot luajn rol shum t rndsishm ndihmat njerzore t institucioneve ndrkombtare, ato jan t pa mjaftueshme. Numri i t vdekurve nga uria n bot e l n hije numrin e t vdekurve nga terrorizmi. Kur vitin e kaluar nga terrori vdiqn 625 njerz, nga uria vdiqn 10 milion njerz. N do 5 sekonda n bot vdes nj njeri nga uria. Lufts s keq ushqyerjes dhe uris duhet ti jepet m shum rndsi dhe sht e detyrueshme ti ndahen m shum burime, mbasi sipas shifrave t banks Botrore 800 milion njerz jetojn n varfri n kuptimin e vrtet t fjals dhe n 1 miliard njerz q jetojn n kushte t kqia, 430 milion njerz nuk sigurojn ushqimin e mjaftueshm. Kto probleme nuk jan m t pakta n vendin ton. Kt e vrteton edhe studimi i kohve t fundit i realizuar nga ACER dhe ASET, nga i cili rezulton se 38.2% e shqiptarve kan pasur m pak t ardhura n 2007 se n vitin 2006. Rreth 47.3% e familjeve, sigurojn nj nivel t ardhurash mujore n intervalin 20-50 mij lek. Pra, varfria ishte nj fenomen n rritje gjat vitit 2007. Ndrsa, sipas nj studimi t realizuar nga Qendra Shqiptare pr Krkime Ekonomike (ACER) dhe Forumi Shqiptar i Debatit (ASET) del se pr nj pjes t mir t familjeve shqiptare, n t gjith vendin, ka nj rnie t t ardhurave gjat vitit 2007, nse krahasohen me vitin 2006. Kshtu rreth 32.8 pr qind e familjeve kan psuar rnie n t ardhurat e tyre gjat vitit 2007, ndrsa pr nj pjes tjetr t tyre q shkon n 5.4% t ardhurat jan paksuar shum. Pjesa e familjeve pr t cilat t ardhurat n vitin 2007 kan qen t njjta me ato t vitit 2006, shkon n rreth 40.2 pr qind. Ndrsa familjet q kan psuar nj rritje n t ardhurat e tyre n vitin 2007 vlersohen, sipas studimit, q t jen rreth 18.6 pr qind n shkall vendi. Vetm pr 3% t familjeve shqiptare, viti 2007 mund t quhet viti i art, ku t ardhurat e tyre kan psuar nj rritje t ndjeshme. Vrojtimi i realizuar nga ana e ACER dhe ASET nxjerr n pah nj fakt tashm t pranuar gjersisht nga shoqria shqiptare, polarizimin e fort midis shtresave t ndryshme sociale. Sipas ktij publikimi nj pjes e mir e ktyre diferencave vijn pr shkak t papunsis, q sipas rezultateve del q t jet 2 her m e lart se shifra zyrtare. N nj studim t fundit t realizuar nga ana e Agjencis Qendrore Amerikane (CIA) sht
e ditur se n Shqipri, norma e papunsis sht mbi 30 pr qind dhe shifra e saj zyrtare prej rreth 13% sht fiktive pasi nuk prfshin papunsin n zonat rurale. N zonat rurale vlersohet se ekziston edhe pjesa m e madhe e forcs puntore, ndrsa pr kt shifr n t dhnat zyrtare merret nj norm papunsie zero. Keq ushqyerja dhe mungesa e t ardhurave pr t prballuar jetn nj pjes t familjeve shqiptare i ka future ne kriz ekonomike pa rrugzgjidhje, si rezultat i s cils jo pak kryefamiljar apo kryefamiljare vetflijohen. Studimi mbi Standardet e Jetess n Shqipri n vitin 2002 tregoi se nj e treta e fmijve kan zhvillim t vonuar fizik, jan t shkurtr pr moshn e tyre. Ky studim gjithashtu tregoi se n Shqipri 14 pr qind e fmijve t moshs 5 vjeare jan nn pesh, krahasuar me 6 pr qind n ish-Republikn Jugosllave t Maqedonis dhe 4 pr qind n Bosnje dhe Hercegovin. Varfria sht shkaku kryesor i kequshqyerjes s fmijve n Shqipri me pasoj mungesn e ushqimit pr fmijt e vegjl. Kjo gjithashtu rezulton n nivele t ulta arsimimi, kujdes t pamjaftueshm pr nnn dhe fmijn dhe akces t kufizuar ndaj shrbimit shndetsor. Zonat rurale n verilindje t vendit jan m t prekurat. Prandaj, duke marr n konsiderat edhe gjendjen e vshtir t pensionistve dhe t punonjsve q paguhen me minimumin jetik duhet q qeveria dhe politika Luftn ndaj Uris ta ket n plan t par. Lufta kundr uris nuk sht m pak e rndsishme se lufta kundr korrupsionit, luft e cila pr sferat e larta sht kthyer n demagogji. Duhet t pranojm se qeveria n politikat e zhvillimit i jep shum pak rndsi lufts kundr uris dhe politikave t mbulimit t vazhdueshm t t ushqyerit t familjeve dhe fmijve n skamje dhe varfri. Njeriu sht gjja m e muar dhe pr tia
atij jetn m t mir ngrihen dhe funksionojn qeverit. Nse do t vazhdonim akoma me statistika rezulton se n drejtim te lufts kundr varfris dhe cilsis s ushqimeve q qarkullojn n Shqipri ka shum probleme, edhe pse pr kt paguhen nj sr inspektoriatesh.