Martanesh
Nj person i maskuar i ka zn prit 36-vjearit. I plagosuri sht transportuar pr n Tiran

“Lufta” pr zaptim galerish kromi ka uar n plagosjen me arm t nj 36-vjeari nga Martaneshi. Ngjarja ka ndodhur n mesditn e djeshme, rreth ors 11:00, n zonn krommbajtse t Trnovs n rrethin e Bulqizs, kur nj person i maskuar ka gjuajtur me arm zjarri mbi shoferin e nj firme private kromi. Sipas policis lokale i plagosuri sht Zenel Grrica, 36 vje, nga Martaneshi. T njjtat burime saktsojn pr “Shqip” se personi i maskuar ka dal nga pylli dhe ka gjuajtur me breshri plumbash mbi 36- vjearin Grrica, i cili sapo kishte sjell n pun punonjsit e nj firme private kromnxjerrse n kt zon shfrytzimi. Msohet se nj plumb e ka goditur te riun n pjesn e gjoksit n ann e djatht. Prita ndaj shoferit, sht
n afrsi t galeris s kromit ku punonin puntort pr nxjerrjen e mineralit. Autori sht larguar menjher nga vendngjarja, ndrsa i plagosuri sht drguar me shpejtsi pr n spitalin e Bulqizs pr t marr ndihmn e par mjeksore. Bluzat e bardha kan vendosur q 36-vjeari Grrica t transportohet me helikopter drejt Spitalit Ushtarak n Tiran pr t marr nj ndihm t specializuar mjeksore. Burime nga spitali konfirmojn se plumbi ka prekur nj pjes t mushkris, por i plagosuri sht jasht rrezikut pr jetn. Ndrkoh q policia ende nuk ka dal n nj njoftim zyrtar t ngjarjes, burime konfidenciale bjn t ditur se autori i dyshuar i ngjarjes sht nj banor nga fshati Trnov, i cili aktualisht banon n Fush-Kruj. Identiteti i tij nuk bhet i ditur pr arsye hetimi, por grupi hetimor po punon pr zbardhjen e plot t motiveve t ngjarjes. Vitet e fundit konfliktet pr zaptim galerish dhe stogjesh kromi n pellgun krommbajts t Bulqizs, ku prfshihet Bulqiza, Martaneshi dhe Trnova, kan qen t shpeshta dhe n jo pak raste kan uar deri n prdorimin e armve.
#