Policia e Lezhs ka konfirmuar zyrtarisht pasditen e sotme, ngjarjen e raportuar pasdreke ku nj person u qllua pr vdekje n shkmbim zjarri me uniformat blu.Ngjarja ndodhi pasditen e s Shtuns, rreth ores 14.45, ne vendin e quajtur Ura e Cenit ne Lagjen “Beslidhja” te qytetit Lezhe.Sipas deklarimit zyrtar t policis, gjat nje operacioni per te kapur autoret e dyshuar te grabitjes se ndodhur me date 14.07.2010, te shtetasve malazez, nje mjeti me targe TR 7870 R i sht bere thirrje nga shrbimet e policis qe te ndalonte.“Pavarsisht thirrjeve te policise per te ndaluar, personat qe udhetonin me makinen e lartpermendur, kane vazhduar rrugen duke u perplasur me mjetin e policise tip motoiklet, ne te cilen ndodhej punonjsi i policis rrugore Dritan Lorenci, i cili eshte demtuar leht”, - sqaroi policia,“Autort e dyshuar kane qelluar me arme zjarri ndaj forcave te policise, e ku keta te fundit i jane pergjigjur zjarrit, dhe per pasoje ka mbetur i vdekur nje shtetas akoma i paidentifikuar, qe ndodhej ne automjet”, - shtoi Policia e Lezhs.Automjeti me targa TR 7870 R, sht braktisur nga drejtuesi mjetit ne vendin e quajtur Balldre.“Jane ngritur grupe te shumta pune, postoblloqe policie dhe po intensifikohet puna per te mundesuar kapjen e autoreve, identiteti i te cileve nuk behet i ditur per arsye hetimi”, - deklaroi policia e Lezhs.