Ministria e Arsimit dhe Shkencs ka reaguar ndaj sulmeve t nj t prditshmeje n vend. MASH-i e ka justifikuar kt sulm me faktin se media n fjal ka krkuar t marr nj tender pa hyr n gar. N nj komunikat pr mediat, Ministria sqaroi se 95 pr qind e kompetencave pr tenderat u kan kaluar vendorve dhe ata bhen me prokurim t drejtprdrejt. Edhe para disa javsh Ministria e Arsimit u ballafaqua me sulmet e nj tjetr t prditshmeje, t cilat i quajti shantazh mediatik, megjithat asnjher nuk u sqaruan prfundimisht akuzat q ngrinte gazeta.