Vetm 3.1 % e maturantve nuk kan mundur t marrin not kaluese n provimim e detyruar t Letrsis.

N nj konferenc pr shtyp Ministria e Arsimit dhe Shkencs ka
me dije se rezultatet e mbi 37 mij maturantve tashm jan publikuar on line edhe n faqen zyrtare t ministris. do maturant mund t gjej pikt q ai ka marr n faqen zyrtare vetm n baz t ID-s. Vlersim maksimal n provimin e letrsis kan mundur t marrin 13,13% e maturantve n t gjith vendin. Korrigjimi i testeve sht kryer n 4 qendrat kombtare t vlersimit n Tiran, Elbasan, Fier dhe Shkodr.

MASH vlerson se korrigjimi i dyfisht, si element i ri i ktij procesi ishte rigoroz.