Angela Merkel dhe Vladimir Putin takohen pr t dytn her brenda tre muajve. Atmosfera sht e ftoht, por fal Donald Trumpit ata ndrgjegjsohen pr t prbashktat e tyre, mendon Michaela Küfner.


Formati flet qart: deklarata para shtypit, por vetm para takimit. Pytje nuk lejohen. N dhjet minutat publike t dyja palt me vetëdije flasin duke iu shmangur thelbit si nj duet i vjetr politik. E kjo s’sht aspak habi pas m shum se nj dekade bashkekzistence t ngusht politike.


Kur Merkel bn fjal pr prgjegjsin” e madhe politike, q mbajn Berlini dhe Moska n konfliktet qendrore si Siria apo Ukraina, ather ajo ka parasysh n radh t par stabilitetin pr kthimin e refugjatve n Siri. Kjo e zbut tensionin n diskutimin e politiks s brendshme pr migracionin. Por n prpjekjen e saj pr ta stabilizuar Ukrainn me furnizim gazi, ajo menjher merr nj refuzim nga Putini.


Sepse presidenti rus vazhdon ta cilsoj projektin e gazsjellsit NordStream 2 Gas Pipeline thjesht si nj projekt ekonomik.” E pra mir, edhe Merkelit iu deshn vite pr ta pranuar publikisht, q nj linj gazsjells, e cila ndrtohet vetm pr t’iu shmangur Ukrains si vend tranziti, ka nj dimension politik. Mund t gjenden fusha t tjera” pr bashkpunimin ekonomik. Sikur t ishte kshtu! BE-ja sht gjithsesi kundr dhe SHBA i ka n sirtar sanksionet kundr Nordstream2.


 


Besueshmria ka mimin e vet


Ksisoj ne cekim ktu t tretin e padukshm t ktyre raporteve. Qkurse Donald Trump me flakn e tij trazuese po nxeh botn, marrdhniet me Moskn papritur nuk jan m aq keq. Por ato ishin vrtet t kqia. Q pas aneksimit t Krimes nga Moska ka qen vazhdimisht Merkeli ajo, q ka organizuar sanksionet e prbashkta euopiane kundr Rusis. Por tani me Trumpin t dy papritur konstatojn, q kto koh t kqia kan qen koht e vjetra t mira t pozicioneve t besueshme. N vetvete frontet e konturuara qart jan kthyer tani n vler.


Pavarsisht ndrhyrjes ruse n zgjedhjet n SHBA, pjesmarrjes s mundshme t Mosks n sulmin me neurotoksin n Britanin e Madhe, palt kan nevoj reciprokisht pr njra-tjetrn. Bashkarsht tani sht e rndsishme t shmanget dalja prfundimtare nga marrveshja atomike me Iranin.


Detajet zbulohen nga nnteksti


N Berlin prej kohsh sht prhapur mendimi, se gjendja n Siri mund t stabilizohet vet me ndihmn e Rusis. Madje edhe me pjesmarrjen e sundimtarit Assad. Q kjo nuk do t jet krejt e leht pr Gjermanin, Putin e la t nnkuptohet: teksa ai foli, se sa e rndsishme sht, q t marrsh pjes n ndihmat humanitare, pr t mundsuar kthimin e refugjatve e pastaj ai prmendi konkretisht furnizimin me uj. Ata njihen fort mir me njeri-tjetrin, aq sa n publik mjafton vetm q t’i len gjrat t nnkuptohen. Por shum partnerve t vjetr pas dyerve t mbyllura u ndodh q t grinden fuqishm.


19 gusht 2018 (gazeta-Shqip.com)/DW