Ministria jon e Jashtme prezanton n Franc reformat e rndsishme integruese. Gjat nj vizite zyrtare n Paris, me ftes t Departamentit t Komunikimit t Ministris s Jashtme franceze, zdhnsi i Ministris s Punve t Jashtme, Ralf Gjoni, zhvilloi nj konferenc pr shtyp si dhe nj bashkbisedim me gazetart n Qendrn e Medias s Huaj (Centre d'Accueil de la Presse Etrangère CAPE) n Paris, qendra ku t gjith korrespondentt (francez dhe t huaj) jan akredituar nga Ministria e Jashtme. Gjoni bri nj ekspoze t hapave t
nga Shqipria gjat viteve t fundit n kuadr t integrimit t saj evropian si dhe informoi mediat e pranishme pr prmbushjen e kritereve nga qeveria shqiptare pr liberalizimin e vizave. Gjithashtu, ai foli pr angazhimin n kuadr t operacioneve t NATO-s, pr rolin e Shqipris n rajon si dhe iu prgjigj pyetjeve t gazetarve t pranishm. Duke iu prgjigjur interesimit t gazetarve, Ralf Gjoni theksoi rndsin e heqjes s vizave pr qytetart shqiptar, dhe vuri n dukje se “shtja e heqjes se vizave sht s pari nj shtje dinjiteti pr qytetart shqiptar, t cilt meritojn t udhtojn t lir si t gjith bashkqytetart evropian. Ky proces do t jet n dobi t zhvillimit dhe forcimit t stabilitetit n Ballkanin Perndimor, duke forcuar lidhjet dhe shkmbimet njerzore e ekonomike t Shqipris me vendet e BE-s”. Pe[r sa i prket rolit t veant q Shqipria luan n rajon, Gjoni tha: “Nse kemi parasysh realitetet e reja gjeopolitike n rajon, si dhe pranin e popullsis shqiptare n vendet fqinje, politika e jashtme e Shqipris luan nj rol deciziv pr sa i prket prosperitetit dhe zhvillimit t rajonit”. Ktu ai prmendi edhe vizitn e fundit historike t zv.kryeministrit dhe ministrit t Punve t Jashtme, z. Ilir Meta, n Beograd, e cila tregoi qart se nj er e re po fryn n marrdhniet mes Shqipris dhe Serbis si dhe vullnetin e qart t politiks shqiptare pr t kontribuar n forcimin e stabilitetit dhe prosperitetit n rajon. N fund, zdhnsi i MPJ-s, Ralf Gjoni, shprehu vlersimin e Shqipris pr mbshtetjen e vazhdueshme q Franca ka dhn pr integrimin evropian dhe liberalizimin e vizave, duke prmendur vizitat e fundit t Kryeministrit Berisha n Paris si dhe at t Sekretarit t Shtetit, Pierre Lellouche, n Tiran. “Franca sht me t vrtet nj vend mik i Shqipris dhe pr kt jemi mirnjohs”, - tha Gjoni, duke falnderuar njkohsisht edhe z. Valero pr mundsimin e ksaj vizite zyrtare. Ndrsa gjat nj konference pr shtyp n Ministrin e Punve t Jashtme t Francs, zdhnsi dhe drejtori i Komunikimit, z. Bernard Valero, prshndeti pranin e zdhnsit shqiptar, Ralf Gjoni, duke thn se: “Vizita e z. Gjoni n Paris zhvillohet n kuadrin e shkmbimeve q ne po ndrtojm me homologt tan shqiptar dhe ilustron cilsin e marrdhnieve tona me Shqiprin”.