Ministri i Jashtm, Ilir Meta, dnoi dje incidentet e fundit n Mitrovic dhe bri t ditur se kishte komunikuar me liderin e Partis Liberale Serbe n Kosov pas plagosjes s deputetit t ksaj force politike, Petar Mileti. Sipas tij, sulmi ndaj deputetit serb Mileti synon t dmtoj imazhin e Kosovs. Z. Meta bri thirrje pr qetsi dhe vetprmbajtje dhe sa u prket zrave pr shkmbime territoresh mes Serbis dhe Kosovs, shefi i diplomacis shqiptare vuri n dukje se Tirana zyrtare sht kundr ktij versioni.


Ministri i Jashtm, Ilir Meta, riafirmoi mbshtetjen e qeveris shqiptare ndaj shtetit t Kosovs, duke deklaruar se nuk mund t ket shkmbime territoresh ndrmjet Kosovs dhe Serbis, sikundr deklarojn politikan t ndryshm serb koht e fundit. "do ide pr ndryshim kufijsh kudo n Ballkan sht krejtsisht i papranueshm, sepse krkon t kthej dekada pas kt rajon, i cili sht sot m i stabilizuar se asnjher tjetr m par. Ne jemi t bindur q statusi dhe kufijt e Kosovs jan t pakthyeshm", - theksoi ministri i Jashtm, Ilir Meta.