Ministrja e Integrimit Evropian, Majlinda Bregu sht shprehur e qet dhe sigurt pr procesin e ratifikimit t Marrveshjes s Stabilizim Asociimit Shqipri-BE, nga vendet antar t Bashkimit Evropian. N nj intervist t dhn pr nj kanal televiziv, zonja Bregu u shpreh se MSA ka mbetur pa u ratifikuar vetm nga dy shtete, Gjermani dhe fqinji yn jugor, Greqia, ndrkoh q Franca sht n fazn e fundit n Senat. Por, ministrja e Integrimit konfirmoi se kto dy vende do ta prmbyllin ratifikimin n vjeshtn e ktij viti. Pra nuk ka t shprehur asnj lloj shqetsimi politik, apo asnj lloj klime mosbesimi, apo le t themi problematike q t na jet adresuar ne pals shqiptare dhe q t na bj t pamundur ose vshtirsoj ratifikimin e Marrveshjes s Asociim Stabilizimit me vendet q kan mbetur. Megjith parashikimin ton q marrveshja e Asociim Stabilizimit t prmbyllej brenda gjasht mujorit t par t ktij viti, ne do t kemi nj mbyllje t plot t procesit t ratifikimit t vendeve q kan mbetur n periudhn e fillim vjeshts s po ktij viti. T paktn kto jan premtimet me kancelarit e vendeve q nuk e kan ratifikuar ende marrveshjen me Shqiprin.Duke ndalur tek procesi i prafrimit t legjislacionit me at t BE, Ministrja Bregu tha se n dy sesionet e fundit jan miratuar n parlament rreth 150 akte ligjore q jan pjes t lists q duhen prshtatur. Ministrja Bregu konfirmoi se jan dhe 110 akte 110 akte t certifikuara.Bhet fjal ktu pr ligje t miratuara nga parlamenti shqiptar, iniciativa ligjore q jan vlersuar si t domosdoshme, por jan dhe pjes t planit t puns, pjes e planit kombtar pr prmbushjen e marrveshjes. Jan 30 inciativa ligjore, t cilat jan vlersuar si t domosdoshme por jan dhe pjes e planit t puns, pjes e planit pr prditsimin e Marrveshjes s Asociim Stabilizimit. Jan 30 iniciativa ligjore t cilat i prkasin fushs s drejtsis dhe fushs s brendshme, q kan t bjn me mbrojten e t dhnave, me respektimin e t drejtave t njeriut, me mbrojtjen e t drejtave t t miturve, pra prmirsimin e sistemin drejtsis pr t miturit, modernizimin e gjendjes civile, modernizimin e integrues t kufijve. T gjith kto jan element t dosmodoshm edhe pr nj hap tjetr q do t ndihmoj prmbushjen e plotsimit t liberalizimit t plot t vizave. Por ajo q ka m shum rndsi n kt mes, sht se flasim pr nj vendosmri dhe marrjen me seriozitet t vendimeve q vijn nga pala evropiane.Pjes e rndsishme e procesit t prafrimit t legjialcisonit sht edhe prkthimi. Ministrja bregu tha se pr t kontrolluar cilsin e prkthimit n ministrin e integrimit do t ngrihet drejtoria prkatse q do t koordinoj punt n t gjitha ministrit.Sipas ministres Bregu, procesi i prafrimit dhe i prshtatjes s legjislacionit do t vazhdoj edhe pas antrsimit t Shqipris n BE, por, gjat ksaj kohe n vendet komunitare vazhdojn t miratohen ligje t reja.