Fushata edukuese pr kujdesin ndaj higjiens orale, ka rritur prgjegjsin e rreth 60% t fmijve n vend n larjen e dhmbve, sipas nj studimi t Ministris s Shndetsis, n kuadr t programit pes vjear "Buzqeshje e shndritshme, e ardhme e ndritshme"."Ky program, i cili ka dy vite q po zbatohet me sukses n bashkpunim me Ministrin e Arsimit dhe Shkencs dhe kompanin Colgate-Palmolive (ADRIA), ka zhvilluar nj fushat edukuese intensive pr fmijt e grupmoshs 7- 9 vje (klasa e II-t dhe e III-t). T dhnat e marra n t gjitha shkollat e vendit, tregojn se kujdesi ndaj higjiens orale respektohet (duke i lar dhmbt dy her n dit) nga rreth 60% e fmijve dhe mbi 75% e tyre i lajn dhmbt nj her n dit", u shpreh pr ATSH-n, Specialistja e Shndetit Dentar n Ministrin e Shndetsis, ilieta Pasholli.Sipas saj, programi pr higjienn orale, ve zhvillimit t fushats s vazhdueshme, ka mundsuar edhe fluorizimin (element kimik q prtrin dhmbin dhe pengon zhvillimin e bakterieve t rrezikshme) e dhmbve t fmijve n katr shkollat e zons s Kombinatit n Tiran dhe t shkollave n qytetin e Lushnjs, i prcaktuar si target grup."Aktualisht jemi duke marr rezultatet prfundimtare t projektit pr fluorizimin e dhmbve (q kryhet nj her n gjasht muaj) t mbi 10 mij fmijve t moshs 7- 9 vje t prfshir n projekt. Faza e par e tij u analizua n muajin shator. Nga depistimet e kryera nga mjekt e shkollave t Kombinatit, rezulton se kariesi dentar (prek smaltin dhe dentinn e dhmbve) pas fluorizimit sht m i ulur. Mund t themi se nga analizat e deritanishme problemet e fmijve me kariesin kan psuar nj rnie t konsiderueshme, por me prfundimin e plot t programit do t kemi t dhna t plota statistikore", tha Pasholli, duke vlersuar mjaft pozitive ecurin e programit. Si pasoj e rezultateve efektive, pritet q n vitet n vazhdim projekti t shtirihet n t gjith Tirann dhe m pas n shkall vendi.Ministria e Arsimit dhe Shkencs nga ana e saj, ka udhzuar shkollat pjesmarrse n projekt q t zhvillohen veprimtari edukuese nga studentt e fakultetit t stomatologjis t Universitetit t Tirans. Gjat aktiviteteve trajnuese pr higjienn orale jan shprndar falas broshura pr t gjith nxnsit me informacion pr prkujdesin e gojs dhe nj paket me produkte t Colgates. N program sht bashkngjitur edhe nj udhzues pr msuesin kujdestar pr prfshirjen e koncepteve t higjiens orale n lndt msimore dhe n ort ekstra-kurrikulare."Buzqeshje e shndritshme, e ardhme e ndritshme" hst nj program global i Kompanis s Colgate-s q ka nisur q prej vitit 1991 dhe n t jan prfshir m shum se 46 milion fmij n 80 vende t bots si Rumani, Poloni, Serbi, Hungari, Austri, Gjermani, Greqi, Franc etj. Kjo kompani sht e mbshtetur nga Organizata Botrore e Shndetsis, si dhe nga shoqatat ndrkombtare t stomatologjis dhe Shoqats Shqiptare t Stomatologjis (SHSHS).