Nisms s Ministris s Shndetsis pr t dhuruar gjak n mnyr vullnetare i sht bashkuar Qendra Kombtare e Transfuzionit t Gjakut dhe Kryqi i Kuq Shqiptar. Stafi i ktyre dy institucioneve ka dhuruar gjak n mnyr vullnetare ndrsa kan
thirrje q t gjith qytetart t'i bashkohn ksaj nisme, veanrisht tani kur nevoja pr gjak sht shum e madhe. Nevojat pr gjak jan gjithmon e m t mdha sidomos n stinn e vers, kjo pr shkak t pezullimit t operacioneve t planifikuara dhe veanrisht nga shtimi i aksidenteve. Gjak mund t dhuroj do person nga mosha 18-65 vje, duke plotsuar disa kritere si sht pesha mbi 50 kg, dhe q kan nj stil normal jetese.