Ambasadori gjerman n Beograd, Wolfram Maas ka prsritur qndrimin e Berlinit zyrtar se statusi i Kosovs sht nj cshtje e zgjidhur.

“Gjermania e ka njohur pavarsin e Kosovs, kshtu q pr ne statusi sht cshtje e zgjidhur”, ka deklaruar Maas n nj intervist pr nj t prditshme serbe.

Diplomati ka nnvizuar se Gjermania e kupton qndrimin ndryshe t Serbis, por ka shtuar se pavarsisht ksaj, Beogradi duhet t bashkpunoj me Prishtinn.

“Ekzistojn nj mori temash t rndsishme pr jetn e prditshme, pr t cilat Prishtina dhe Beogradi duhet t bisedojn dhe t gjejn nj marrveshje n interes t qytetarve t tyre”, ka shtuar Maas.