Reagimet
Ish-kryeministri socialist: Ky fakt prbn nj skandal. Tarifa: Ministri nuk ka gabuar

Pandeli Majko, kryeministr n periudhn ‘98-‘99 dhe n 2002, deklaroi dje se letra ku ministri i Jashtm Meta i ankohet sekretares s Shtetit, Clinton pr ambasadorin Withers, shkakton nj plasaritje n marrdhniet me Shtetet e Bashkuara, por fajin pr kt ia ngarkon shefit t zotit Meta, Kryeministrit Berisha.


“N terma konkret, ky prbn nj skandal dhe ky skandal nuk mund t fokusohet vetm te marrdhnia e MPJ. Nga eksperienca ime mund t'ju them se sidomos n marrdhniet me SHBA, MPJ nuk mund t veproj m dijenin totale t Kryeministrit. N kt prizm kemi nj histori q prsritet me politikn amerikane, e cila ndodh pr her t dyt, nuk ka ndodhur asnjher me qeverisjet e PS-s dhe gjithmon ka pasur nj protagonist dhe nj emr, ky sht Kryeministri Sali Berisha”, deklaroi dje zoti Majko. Fatos Tarifa, ambasador i Shqipris n Uashington nga viti 2001 deri n 2005, shpjegon se n praktikn diplomatike, shkmbimi i letrave sht normal. Por shton se letrat kmbehen gjithmon n rrug zyrtare. E megjithat, pa thn se kush mund ta ket shkruar letrn e drguar nga Ministria e Jashtme, zoti Tarifa mendon se ministri i Jashtm, Ilir Meta, nuk ka gabuar. “Un s'di t them se kush mund ta ket shkruar letrn. Por Meta s'ka faj. Ai i ka njohur ambasadort amerikan dhe ka eksperienc. Ai s'mund t ket gabuar”, thot ish-ambasadori Tarifa.


Por ish-ambasadori i Shqipris n Shtetet e Bashkuara pranon se letra n vetvete mund t shkaktoj tension, sepse, si thot ai, nuk sht serioze t sulmohet ambasadori amerikan, q s'ka
gj tjetr, vese ka mbrojtur interesat q Amerika ka n Shqipri. “Mund t shkaktoj tension, por tension diplomatik dhe jo tension politik, sepse marrdhniet jan t shklqyera, q nuk mund t cenohen nga nj incident i pakndshm. Sepse nuk sht serioze t sulmosh nj ambasador prapa krahve, q ka mbrojtur interesat e SHBA-s n Shqipri”, shton m tej zoti Tarifa. N t njjtn linj sht edhe ish-kryeministri Majko, q shpjegon se jan ambasadort amerikan ata q nuk kan lejuar q qeveritart shqiptar t vendosin marrdhnie servilizmi me ta. “Marrdhniet me ambasadort amerikan kan qen nj relacion, q ka vendosur nj lloj standardi, pr t par nse gjrat n Shqipri kan ecur ose nuk kan ecur mir. Kjo nuk ka t bj me faktin nse qeverit shqiptare t radhs kan qen t prulura, kan vajtur pr dreka e darka me ambasadort amerikan. Kush e njeh politikn amerikane, e di se politika amerikane nuk merret shum me pjesn konfidenciale, sa burr i mir apo sa grua e mir sht kush qeveris n nj moment t caktuar Shqiprin. Marrdhniet nuk fillojn nga politikant, por me popullin shqiptar, q amerikant din ta vlersojn”, shton m tej ish-kryeministri Majko. Detajet e letrs q ministri Meta i ka drguar sekretares Clinton nuk njihen, por “Top Channel” mundi t shtjer n dor nj kopje t prgjigjes s ndihmssekretarit pr shtjet Europiane, Pilip Gordon, ku merret n mbrojtje ambasadori Withers dhe theksohet se n Tiran, ai ka vepruar konform udhzimeve t Departamentit t Shtetit.
#