Shkatrrohet n Peskara t Italis banda italo- shqiptare e trafikut t drogs dhe makinave. Lnda narkotike, q vinte nga Shqipria, oi n fitimin e rreth 400 mij eurove n 3 vjet. Droga nuk blihej me para n dor, por me makina t vjedhura sipas krkesave q vinin nga prtej detit. Pas nje hetimi qe zgjati rreth nje vit policia e Peskaras ne bashkepunim me at t Verons, Ankons, Akuils dhe Antidrogs s Firences bne te mundur arrestimin e 11 personave, ndrsa jan shpallur n krkim dy persona t tjer.
Me akuzn pr trafik ndrkombtar t makinave dh drogs me qllime
fitimi n pranga kan rn shqiptart Fuat Mezini, 24 vje, Renato
Mezini, 29 vje, Ermir Bodurri, 24 vje, Albert Roci, 40 vje dhe
shtatasit italin, Fabio Orta, 37 vje, Michele Pieragostino, 25 vje,
Claudio Spinelli, 37 vje, Lucio Damiani, 48 vje, alter Marini, 36
vje, Giovanni Di Nardo, 51 vje, ndrsa sht dhn masa e arrestit n
shtpi pr Donato Masi, 37 vje.

Banda kryesohej nga italiani Fabio Orta, njkohsisht kreu i nj
shoqrie q drejtonte qendrn sportive “Andaclub” n komunn e Moskufos
n Peskara. Sipas prokuroris qendra sportive ishte qendra operacionale e
bands. Aty zhvilloheshin takimet dhe planifikoheshin strategjit e
tregtis. Struktura prdorej gjithashtu dhe si depozit pr kokainn
deri n momentin e shitjes.

Sistemi i ngritur nga Orta dhe banda e tij ishte thuajse perfekt. Sipas
hetuesve droga nuk paguhej me para, por prmes nj tjetr trafiku, atij
t makinave mes Italis dhe Shqipris. Banda gjente makinat, i
ndrronte targat dhe i niste m pas prmes portit t Barit drejt
Shqipris. Grupi kishte gjetur n fakt edhe mnyrn pr dyfishimin e t
ardhurave. Ai simulonte vjedhjen e makinave duke
q lekve t
fituara nga shitja e drogs t’i shtoheshin dhe pagesat e kompanive t
sigurimit.
Ky grup ka nisur veprimtarin e tij n 2006 dhe deri n vitin 2009 ka
futur ne tregun italian nj sasi droge e cila e konvertuar kap nj
shifr prej rreth 400 mij eurosh. Hetimi pr veprimtarin e grupit
kriminal kishte uar n sekuestrimin e rreth 2 kilogram kokaine dhe
arrestimin n flagranc t 3 korrierve n periudhn mes shtatorit 2008
dhe gushtit 2009.

Pas marrjes lnda narkotike u jepej shprndarsve, detyra e t cilve
ishte t transformonin n para drogn e bler me makinat e vjedhura.
Azhornuar së fundi ( e martë , 12 janar 2010 )
 

< I mëparshmi