Kryeministri Edi Rama, ndërsa njoftoi lehtësimet e reja, bëri të ditur sot se nga tetori i vitit 2020 deri në mars të vitit 2021, nuk do të lejohen makinat të dielave.


Me një komunikim live në facebook, Rama theksoi marrjen e kësaj nisme, ndërsa shtoi se kjo do të bëhet për të ruajtur ajrin e pastër.


edi-rama-1-600x360


Fundjava pa makina do të mbetet në fuqi edhe dy të shtuna e të diela, për t’u rikthyer pas sezonit të verës, çdo të diel minimalisht nga tetori e deri marsin e ardhëm, si një moment i fundjavshëm kushtuar ajrit pa tym makinash, familjeve, të moshuarve, makinave dhe mjedisit tonë“, tha Rama.