John Malkovich nuk është aspak si të gjithë ak

torët e tjerë, ose si shumica e tyre. Karrierën e suk

sesshme e ka ndërtuar duke luajtur të gjitha ro

let e çuditshme dhe të vështira që i kanë dalë

përpara, madje edhe ato role të cilat aktorët e mëdhenj

i braktisnin pikërisht sepse ishin më të çuditshme

se sa duhej. A mos vallë personazhet që ka interpretuar

vazhdimisht kanë pasur pika të përbashkëta

me karakterin e tij? Ndoshta sepse edhe John në

vetvete nuk është aspak i zakonshëm, duke filluar që

nga pamja e tij e deri te trillet. Po të pyesësh miqtë e

tij, ata do të ta përshkruajnë Malkovich-in si një njeri

ekscentrik, me shumë humor dhe të paparashikueshëm.

Me pak fjalë: unik. Për aktoren Tilda Switon,

që sapo ka përfunduar bashkëpunimin me të në

filmin "Burn after reading", John është "mrekullisht

i çuditshëm". Këto ditë ndodhet në Toronto, për të

promovuar tri filma që i ka në tri seksione të ndryshme

të festivalit. Mes tyre është edhe filmi thriller i

vëllezërve Cohen, në të cilin ai luan një ish-agjent të

CIA-s, shumë të inatosur pasi zbulon se e shoqja e

kishte tradhtuar dhe jo vetëm kaq, por ajo dhe i

dashuri i saj i kishin përgatitur një kurth dhe shumë

shantazhe. Në një tjetër film, "In disgrace", ai luan

rolin e një profesori që shkatërron karrierën e tij, pasi

pati një marrëdhënie me një studente. Ndërsa në

filmin "Afterwards" ai është një mjek që ka aftësinë e

parashikimit të vdekjes së pacientëve të tij. Festivali

i Torontos është një festival i rëndësishëm, që konsiderohet

si paradhoma e çmimit "Oskar" dhe roli i

Malkovich në filmin e vëllezërve Cohen është i jashtëzakonshëm

dhe mbi të gjitha është pritur shumë

pozitivisht. Nëse kjo do të vazhdojë, atëherë John

mund të kandidohet për të tretën herë në karrierën e

tij për të shtënë më në fund në dorë statujën e artë.

Të kesh tre kandidime për këtë çmim të rëndësishëm

për disa është më mirë se të kesh fituar "Oscar"-in,

sepse në fund të fundit tregon se karriera jote karakterizohet

nga shumë performanca të suksesshme dhe

jo vetëm një. Në të shkuarën, Malkovich është akuzuar

për arrogancë dhe mendjemadhësi, por vitet e

fundit askush nuk e ka hapur më gojën kundër tij,

ndoshta sepse John preferon të bëjë një jetë të

tërhequr e të mos jetë më në qendër të vëmendjes

së shtypit. Tashmë, kur flet me të, ai është një

zotëri i qetë, shpesh ironik dhe aspak idhnak.

Megjithatë, në thelb ai mbetet një nga ata personat

që janë të dashuruar me veten, goxha

snob. "Fitimi i çmimeve nuk është një qëllim

në vetvete për mua, madje ato nuk më interesojnë,

sepse janë shumë subjektive. Në

rastin e "Oskar"-it, për shembull, juria që

vendos nëse një film vlen apo jo, mund të mos

ia ketë fare idenë se cilat janë vlerat reale të

një filmi. Për sa i përket filmit, unë shoh fillimisht

skenarin, e më pas edhe stafin, kryesisht

aktorët e tjerë, pra ata me të cilët do të

ndaj një përvojë ndryshe. "Për Malkovich,

bota e kinemasë jepet më shumë pas fitimit,

sesa pas vlerave reale të një filmi, të cilat

ndonjëherë nuk mund t‘i perceptosh që në

fillim, por vetëm pas disa kohësh. Sipas tij,

sot filmi vlerësohet nga fitimi që arrin të fusë

në xhepat e producentëve javën e parë të

shfaqjes së tij. Nëse ai nuk ka bërë para mjaftueshëm

7 ditët e para, mund të konsiderohet

dështim dhe i padenjë për të konkurruar

për çmimet e mëdha. John në karrierën e tij ka

role të mira dhe më pak të mira. Sigurisht që, si të

gjithë, kur i futet një pune e bën, sepse besoj në

suksesin e saj. Kjo gjë ndodhi edhe me filmin "Të

jesh John Malkovich", që në fakt rezultoi të ishte një

dështim, edhe pse përpiqej të shpjegonte mendjen

e stërholluar dhe kurioze të vetë aktorit. Ndërsa në

rolet e mira dhe të suksesshme të aktorit 54-vjeçar

mund të përmendim "The Killing Fields", debutimi i

tij i parë, "Dangerous Liaisons", apo "Ripley‘s Games",

bazuar në një roman shumë të famshëm të Patricia

Highsmith. Për sa u takon roleve jo edhe aq të mira,

ato janë në filmat "Mary Reilly", "The Knockaround

Guys" dhe filmi shumë i çuditshëm, "The Convent".

"Me disa nga rolet e mia shanset për të qenë të suksesshëm

dhe me një film të suksesshëm ishin shumë

të vogla dhe mua më tërhiqte pikërisht një sfidë e tillë.

Sigurisht që në shumicën e rasteve kam dështuar, por

ka pasur raste kur ia kam dalë mbanë dhe kënaqësia

ime në një rast të tillë ka qenë disafish më e madhe",

thotë Malkovich. Aktori ka një këndvështrim të çuditshëm

si ndaj karrierës, ashtu edhe ndaj punës së

tij. Edhe pse nuk mund të qëndrojë për të parë filmat

e tij, të cilët nuk i pëlqejnë, nuk i vjen keq që ka luajtur

ndopak në to. "Unë nuk jetoj kurrë në të shkuarën

dhe me të shkuarën, që do të thotë se nuk ushqej

ndonjë ndjenjë mërie apo pasioni të veçantë për të.

Thjesht i shoh gjërat shumë ftohtë. Në të ri më qëllonte

që të kisha më shumë keqardhje për gjërat,

ndjenja faji, ndrojtje e të tjera si këto. Sot ndihem

ndryshe". John ka lindur në një qytet të vogël të Illinoisit

në Benton, në një familje me 5 fëmijë dhe vitet

e fëmijërisë i kujton me kënaqësi. "Ishin vite të qeta,

krejt normale dhe pa ngjarje". Prindërit e tij ishin

gazetarë. I ati drejtonte një gazetë konservatore, ndërsa

e ëma, vëllai dhe gjyshërit, punonin në gazetën

lokale. Studimet e tij të para ishin për ekologji në

Universitetin e Ilinoisit. Më pas ai e braktisi zgjedhjen

e parë, për t‘iu dhënë botës së teatrit. Në këto kohë ai

takohet me Sinise, një nga themeluesit e kompanisë

teatrore, "Steppenwolf Theatre". Ai iu bashkua asaj

në vitin 1976 dhe sot kjo kompani është një ndër më

të famshmet dhe më të njohurat në Shtetet e Bashkuara

të Amerikës. Dashuria e tij e parë ishte dhe

vazhdon të jetë edhe sot teatri. Kur e pyet se cila është

puna e tij më e mirë, ai pa hezitim të përgjigjet:

"Punët e mia më të mira i përkasin vetëm skenës". Po

çmimi "Oskar" a ka ndonjë domethënie për të? "Sigurisht,

por për mua filmat janë të përkohshëm, janë

si një skeç i shpejtë që harrohet, ndërsa pjesët teatrore

janë shumë më jetëgjata. Teatri është si piktura.

Kërkon më shumë kohë, më shumë aftësi profesionale,

sepse në teatër nuk ke truke, nuk ke prova.

Në teatër je "një copë" nga fillimi deri në fund. Teatri

është një organizëm i tërë, që merr frymë dhe meriton

më shumë vëmendje". Për shumë vite Malkovich

nuk i qëndroi besnik dashurisë së tij të parë. Kur fëmijët

e tij ishin të vegjël, ai iu dha kinemasë, sepse, sipas

tij, nuk mund të ishte njëherazi aktor i mirë dhe

baba i mirë. Tani që fëmijët i janë rritur, ai ndihet më

i lirë që t‘i vihet pas pasionit të tij. Në këtë rrjedhë ka

luajtur disa pjesë në Paris dhe në planet e tij është

edhe drejtimi i një shfaqjeje në fillim të vitit të ardhshëm.

Po filmat? Këtu John hesht. Për një kohë të gjatë

nuk iu ofrua ndonjë rol në filmat amerikanë, pjesërisht

sepse ai jetonte në Francë me partneren e tij, më

të cilën ka 2 fëmijë. Por sapo ndërroi banim dhe u

vendos sërish në Shtetet e Bashkuara, ofertat nuk

vonuan e bashkë me to edhe shanset për të marrë më

së fundmi "Oskar"-in. Një vit më parë ishte "Beowlf"

dhe "The Great Buck Howard" e më pas filmi me Clint

Eastwood, "The Changeling", por mbi të gjitha filmi

me vëllezërit Cohen. Nëse ka një gjë që Malkovich e

vlerëson vërtet gjatë karrierës së tij, ky është bashkëpunimi

me disa prej regjisorëve më të mëdhenj të

dhjetëvjeçarëve të fundit, duke filluar nga Antonioni

e deri te Manuel de Oliveira. Po si u shfaqën vëllezërit

Cohen në horizontin e karrierës së tij? "Ata janë jashtëzakonisht

të zgjuar dhe shumë punëtorë, e mbi të

gjitha shumë përzgjedhës. Nuk është e lehtë t‘u afrohesh.

Janë gjithmonë ata që të vënë gishtin. Kam parë

shumë regjisorë, të cilët nuk ia kanë idenë se çfarë po

bëjnë me filmin që kanë në dorë, ndërsa Cohen janë

shumë të qartë, të qartë deri në detaje. Ata janë princa,

sepse janë të zgjuar, të mençur dhe me humor".

Është e vështirë të imagjinosh John që të pëlqejë apo

edhe të luajë në një film të vëllezërve Cohen, pasi për

shumëkënd ata nuk janë në nivelin e duhur dhe

madje nuk janë as shumë të kulturuar. Malkovich nga

ana tjetër është me shumë kulturë, flet disa gjuhë të

huaja dhe ka një shije të hollë për gjithçka. Shijes së

tij do t‘i shkonin më për shtat regjisorë si Felini apo

Tarkovski. Por ja që regjisorët dhe aktori- që më të

ndryshëm s‘ka ku të vejë -janë bërë bashkë dhe për

një film që është pritur me shumë sukses. Përveç lojës

aktoreske dhe regjisurës, John është edhe producent.

Ai krijoi shtëpinë e prodhimit, "Mr. Mudd", në vitin

1998, me të cilën prodhoi filmat "Ghost World", "Libertini",

apo "Art School Confidential". "Paratë i kam

fituar gjithmonë me aktrim dhe i kam shpenzuar si

producent. Po përse e bëj një gjë të tillë? Sepse më

pëlqen, më pëlqen të promovoj filma të çuditshëm

dhe ndryshe, të tillë si filmi "Ghost World". Po a është

i kënaqur Malkovich me sa ka arritur deri më tani? Për

t‘iu përgjigjur kësaj pyetjeje ai mendohet disa minuta

dhe më në fund e vetmja përgjigje që jep është një

ngritje supesh. Po këtë përgjigje të jep edhe kur e pyet

se si e sheh të ardhmen profesionale. "Është një gjë

që nuk e kontrollojmë plotësisht, ndaj nuk mund të

flasim për të me saktësi, por di të them vetëm një gjë,

që nuk i kam lënë dhe nuk do t‘i lë kurrë shanset të

më ikin nga duart".