Vrasja e nj gazetareje investigative, besojn gjithnj e m shum maltez, tregon q sistemi n shtetin ishull nuk sht n rregull. Qytetart nga qeveria aktuale nuk presin as zbardhjen e rastit dhe as prmirsim.M s voni m 16 tetor 2017 shteti mesadhetar Malta humbi pafajsin e tij n syt e opinionit ndrkombtar. Gazetarja 53 vjeare Daphne Caruana Galizia u vra me nj vetur bomb. M par ajo kishte mar disa her krcnime me vdekje.  Ajo kishte investiguar lidhur me implikimet e mundshme t familjes s kryeministrit  Joseph Muscat n biznese jo transparente financiare.


Çfar po ndodh n shtetin ishull t Malts, q pr shkak t antarsis n BE duhet t prmbush kritere t larta t shtetit ligjor? Dyshimet nuk vijn nga hii. Komisioni i BE-s m 2016 analizoi antarsimin e Malts dhe arriti n konkluzionin, se krahasuar me t gjitha vendet e tjera antare t BE-s, “mediet ndodhen jashtzakonisht fort n duart e partive politike”, dhe se pr shkak t mungess s masave t rregullimit dhe vetrregullimit” pavarsia redaksiodie n media sht e dobt.


Medie t dobta, ekonomi e fort financash


Por n Malt sht e fort ekonomia e financave. Ishulli klasifikohet si parajs tatimore; n kt drejtim nuk ka ndryshuar asgj anëtarsimi n BE. Prkundrazi: qkurse Malta sht anëtarsuar n BE n vitin 2004 dhe me mundsit q lidhen me kt n tregun e brendshm dega e financave sht n rritje. Kryeministri Muscat n t kundrt n nj intervist me agjencin e lajmeve Reuters tha, se: “Sektori  i financave sht po aq transparent, solid dhe konform rregullave si edhe gjith t tjert n Europ.”


Shum maltez, por edhe vzhgues nga jasht shohin n kombinimin mes medieve t dobta dhe lobit me influenc t kapitalit nj problem strukturor. Madje ata as nuk befasohen, q policia n sfondin e nj vale atentatesh duket e pafuqishme: Dy vitet e kaluara ka pasur gjasht atentate me vetura bomb n Malt deri m tani askush nuk sht akuzuar.


Mosbesim ndaj sistemit t Muscat-it


Shum maltez nuk i durojn dot m kto rrethana dhe mendojn, q demokracia ka marr fund. Gjat nj demonstrate t dieln e kaluar (30.10) n pankarta shkruhej “Ne nuk mund t na bjn t heshtim ” dhe “Vendi yn meriton m mir “. Bloggeri Jacques Zammit tha n nj fjalim gjat demonstrats, se “shteti nuk punon pr vendin, por pr qarkun e  brendshm t pushtetit.”Familjet e t vrarve i krkojn kryeministrit t jap dorheqjen. Ai e ka kthyer Maltn n ishullin e mafies”. Ata nuk besojn m tek drejtsia nn kt qeveri. Djemt e Galizias n nj postim n Facebook shkruajn: “Nuk mund t sjellin tani drejtsi ata, q aq koh sa ne kujtojm nga e kaluara, vetm jan prpjekur ta bjn t hesht nnn ton.”


Vmendje ndrkombtare


Kritika t ashpra vijn ndrkoh nga mbar Europa. Komisioni i BE-s i bri thirrje qeveris maltze q jo vetm t zbardh vrasjen, por edhe t zgjidh problemet e mundshme strukturore” me shtetin ligjor. “Syt e Europs jan drejtuar nga autoritet e Malts”, shkruan zvendspresidenti i Komisionit Frans Timmermans.


Ministri  i Brendshm i Malts Michael Farrugia ka thn, se policia ka |çek t bardh q t kryej t gjitha hetimet e nevojshme. Kryeministri Muscat ka vn n dispozicion nj shum shprblyese prej nj milion Eurosh pr at q jep dshmi pr kapjen e dorasit. Megjithat mosbesimi dhe presioni sht aq i madh, sa ndrkoh Muscat pranoi q t shkojn n Malt hetues nga Europoli dhe FBI-ja pr t’u ndihmuar kolegve t tyre maltez./DW