Kryeministri i vendit Sali Berisha deklaroi se po sheh mundesine e anullimit te manifestimit te se shtunes. Ne nje deklarate per shtyp nga kryeministria kreu i qeverise tha se po shqyrton kerkesen e ambasadorit Arvizu por edhe te shqiptareve nga disapora sikunder tha ai kane derguar me dhjetera mesazhe per anullimin e saj.• Opozita e vendosur: Të premten protesta homazh

• Hetimi për 21 janarin, prokuroria kërkon ndihmën e SHBA. Arvizu: Të anullohen tubimet

• Apelojnë eurodeputetët, Kukan: Ndalni dhunën, na zhgënjyet
“Pasi  e shtyva nga e mërkura, përzgjodha të shtunën, por përzgjedhja e
së shtunës nuk kishte lidhje me asgjë tjetër, përveçse që nuk ishte
ditë pune dhe e dyta sinoptika. Përveç kërkesës për një hetim të plotë
dhe të vërtetë, mendoj se edhe ne duhet të shqyrtojmë mundësinë e
anullimit të atij takimi” tha Berisha.Duke e cilesuar demonstraten e 21 janarit si me te renden e koheve te fundit kreu i qeverise u ndal dhe tek hetimet mbi te.

“Kam ftuar prokurorinë për hetim, por çdo qytetar që lexon kodin penal
gjen të shkruar se çdo tentativë për të pushtuar ndërtesat qeveritare
është kryengritje e dhunshme. Ka një komision hetimor parlamentar i cili
do faktojë në rrafshin ligjor këtë akt të shëmtuar, më të shëmtuarin
pas 924 në historinë e këtij vendi” tha Berisha.Gjate fjales se tij Berisha akuzoi dhe kreun e partise socialiste si
organizator te pucit ndaj institucioneve shteterore.Ai tha se perpjekjet
e tjera do te marrin pergjigjen e merituar ndersa shtoi se ushtria nuk
do te levize nga kazermat.Julian Kasapi
Azhornuar së fundi ( e martë , 25 janar 2011 )