Ftohtsia e Manjola Nallbanit ndaj opers nuk lidhet me humbjen e pasionit t saj, por se historia n kt institucion duket se e ka ln jasht vmendjes s karriers. Duke iu kushtuar, dhe njohur po ashtu, si kngtare e muziks s leht. Pavarsisht se potenciali i saj si soprano ka qen vlersuar gjithnj. Edhe n media daljet e Manjols m shum kan qen roz, ka folur pr muzikn, por opern gjithnj e ka shmangur. Si pr t’i hequr gjith kto dyshime pse Manjola Nallbani nuk ka ndjekur, sa kng e leht, edhe nj karrier operistike nga Teatri i Opers dhe Baletit, msojm se ajo do t jet e ftuar speciale n veprn m t fundit, q po prgatitet pr premiern “Zorba”. Baleti me dy akte, me muzik t Mikis Theodorakis dhe libret t Nikos Kazanzakis do t ket pr koreograf Arjan Sukniqin dhe mjeshtr kori, Dritan Lumshin, dirigjuar nga Edmond Doko. N listn e t ftuarve pr kt vepr, prve balerinve Altin Korruti dhe Blendi Latifaj, sht shnuar edhe kngtarja Manjola Nallbani. Premiera do t jet m 25 qershor dhe pr katr net m pas do t ket shfaqje. Ngjarjet e “Zorbs” zhvillohen n ishullin e Krets. Kreta sht zona me zakonet dhe traditat m t forta n Greqi. Personazhi kryesor i baletit, Zorba, nj fshatar i pashkolluar, por me nj inteligjenc natyrore t lindur, i cili me menurin e tij karakterizohet nj nga heronjt popullor t Greqis. Zorba e quan jetn dhurat nga Perndia dhe n saj t menuris s tij, krkon q kt jet ta shfrytzoj n t gjitha mnyrat, duke shpalosur nj prakticizm perfekt dhe duke gjetur zgjidhje n favor t tij pr do situat t jets q i krijohet.Rastsisht ai takohet n ishullin e Krets me Xhonin, i cili sht nj intelektual i shkolluar n Perndim, ku e ka t pamundur q t prshtatet me ambientin q gjen n Kret. Takimi i tyre i rastsishm krijon nj lidhje t gjat ku t dy personazhet shpalosin karakterin e tyre. Njri sht pragmatist, kurse Zorba mbetet nj prakticist i thekur. Ndonse ata krijojn nj lidhje biznesi s bashku, edhe pse dshtojn n biznes, Xhoni q ka investuar pr kt biznes, nuk e quan humbje, por quan fitore t madhe sepse e njohu me Zorbn, i cili u prpoq ta prshtaste Xhonin me ambientin e egr t Krets.

Gradualisht ata eksplorojn t gjith vendin dhe prballen me situata, t cilat zhvillojn lndn e shfaqjes. Ndrsa vjen pjesa roz e historis, kur Xhoni rastsisht, bie n dashuri me njrn nga vajzat e fshatit, me Marinn, por kjo dashuri nuk shihet me sy t mir nga fshati, pasi n ligjet vendore nuk lejohet q vajzat e fshatit t lidhen me njerz t huaj dhe aq m tepr q Marina plqehet edhe nga Maloniosi, i cili sht i pari i fshatit.Aventura shkon drejt kundrshtive, kur fshati merr vendimin ekstrem, duke i marr jetn n mnyr t dhunshme Marins. Jan msime jete, ato q shoqrojn veprn “Zorba” deri n fund.