Dy vite pas shpalljes s pavarsis s Kosovs, pushteti dhe opozita n Maqedoni japin vlersime kundrshtuese lidhur me nivelin e zhvillimit t marrdhnieve t deritanishme mes dy vendeve.

Prfaqsuesit e partive n pushtet vlersojn se marrdhniet e deritanihshme mes dy vendeve jan zhvilluar n nivel t knaqshm.

Sillvana Boneva, deputete e VMRO-DPMNE-s

“Nuk mund t themi se nuk ka pasur mundsi t bhet edhe me tepr, por n kt periudh dy-vjeare Maqedonia ka
shum n zhvillimin e raporteve me Kosovn. Brenda ktyre dy viteve Maqedonia ka njohur pavarsin e Kosovs, kurse jan vendosur edhe marrdhnie diplomatike mes dy vendeve. Mirpo prfaqsuesit e opozits vlersojn se Maqedonia nuk ka shfrytzuar t gjitha mundsit pr bashkpunim me Kosovn, posarisht n sfern e ekonomis.

Vllado Buckovski, LSDM “Mendoj se Republika e Maqedonis duhet t punoj m tepr n avancimin e bashkpunimit n lmin e energjetiks, pr shkak t resurseve t mdha q i posedon Kosova."

Me rastin e dits s pavarsis s Kosovs edhe sivjet n Shkup dp t organizohen manifestime t ndryshme. Lvzija qytetare Zgjohu pr her t dyt do ta organizoj manifestimin “Dita e Plisit”, kurse komuna e airit do t organizoj koncert madhshtor n sheshin "Sknderbeu" n Shkup.