Tenistja e famshme rrfehet: Pas katastrofs brthamore, prindrit e mi u transferuan n Sochi. Isha gjasht vje kur u takova me Navratilovn. Po t mos kishte ndodhur ajo tragjedi nuk do t isha marr kurr me tenis

“ernobili m ndryshoi jetn”

24 vjet m par, tragjedia e ernobilit ndryshoi prgjithmon jetn e mijra personave. Tenistja bukuroshe, Maria Sharapova, nuk kishte lindur akoma, por ekzistenca e saj u kushtzua nga ajo ngjarje e tmerrshme. Vet Sharapova, kampionia me origjin bjelloruse e ka treguar kt ndodhi n nj intervist t dhn pr ESPN, televizioni q e ka shoqruar n vendet e origjins s familjes s saj pr realizimin e nj dokumentari. “Prindrit e mi lan gjithka n shtpin ku jetonin. Kur u larguan kishin me vete vetm pasaportat”, tregon Sharapova. N vitin 1986, prindrit e tenistes bukuroshe jetonin n Gomel, qytet i Bjellorusis afr kufirit me Ukrainn. Mamaja e Sharapovs ishte shtatzn dhe prindrit u larguan nga shtpia pr t emigruar n Siberi, ku do t vinte n jet kampionia e ardhshme. Por, episodi i par vendimtar ishte transferimi n Sochi, nj nga qytetet e pakta ruse ku tenisi ishte nj sport shum popullor. N moshn 6-vjeare n Mosk, Sharapova takoi Martina Navratilova, q pa te vajza nj talent t rrall dhe i sugjeroi familjes transferimin n SHBA. “E vetmja gj q kujtoj sht momenti kur mora librat e mi dhe mamaja m tha se nuk mund t merrja me vete gjith Rusin”, tregon tenistja. N moshn 9 vje u fut n akademin
“Nick Bollettieri”. Edhe pse thot se nuk mban mend shum nga vitet e fmijris t kaluara n Rusi, ato q tregon jan t mjaftueshme. "Nuk kam shum kujtime nga Siberia. Ajo q kujtoj me saktsi sht momenti kur ne vendosm q t largoheshim drejt Ameriks. Kujtoj maman dhe t afrmit e mi q m prgatisnin valixhen e rrobave, ndrsa lott nuk u pushonin pr asnj ast. Dija q nuk po shkoja n Florida pr t‘u
aktore apo balerin, por po shkoja pr t luajtur tenis", tregon ajo. Por m t vshtira ishin vitet larg nns sime. Flisja me t n telefon nj her n gjasht muaj, por mund t‘i shkruaja letra n do koh". I ati, Juri Sharapov, sht fansi i saj m i madh. Ka qen i vetmi q ka analizuar do top t sajin q nga mosha 4 vjee. Por edhe e ma, Yelena, sht gjithashtu nj tjetr fanse e madhe e saj. N prill t vitit 1986 ajo u takua me Jurin dhe vendosn t lidhnin kuror n Bjellorusi, qytetin e tij t lindjes, ku gjyshja e Marias administronte nj dyqan t madh mblsirash. Babai i saj ishte vetm 26 vje kur reaktori numr katr i ernobilit, q ishte vetm 100 milje larg, shprtheu duke shkatrruar gjithka. Vetm tre muaj pas ksaj katastrofe, kur Yelena ishte shtatzn, udhtuan drejt qytetit industrial Nyagan, n Siberin Perndimore. Dimri i acart n Niagan ishte m i ftohti q kishin prjetuar ndonjher. Pasi gjeti pun n nj zon naftmbajtse dhe u rregulluan n nj apartament me t afrmit e Yelenas, n prill t vitit 1987 do t vinte n jet Maria. Bukuroshja bionde kaloi dy vitet e para t jets n kt vend t shkatrruar, derisa familja hoqi mnjan lekt e nevojshme pr t lvizur drejt Sochit, vendlindja e Yevgeny Kafelnikov, nj nga tenistt m t mir rus. Pasi u miqsua me t atin e Yevgeys, n qendrn ku luhej tenis, Maria bashk me t atin filloi t vinte rregullisht aty. Ishte pikrisht ai q i dha Marias, ather vetm katr vjee, nj raket tenisi, me t ciln luajti ndeshjen e saj t par me nj mur n parkun e lagjes s saj. Maria, bashk me prindrit, jetonin n nj shtpi t vogl n katin e katrt t nj pallati, rreth gjysm ore larg qendrs s tenisit. Disa muaj m von, Maria, s bashku me t atin, u nisn drejt Mosks pr nj test q kampionia ruse e tenisit, Martina Navratilova, do t zhvillonte me t. Pas disa orsh, teksa e shihte Marian e vogl t luante, Martina i tha t atit se Maria, vajza kishte nj talent t jashtzakonshm, por q i duhej patjetr dikush q ta strviste n mnyr profesionale. U duhej t niseshin drejt Florids. "Familjes sime iu desh t kursente rreth nj vit pr t mbledhur lekt e nevojshme pr vizat dhe biletat. Pr maman ishte e pamundur t siguronim nj viz, ndaj asaj i duhej t qndronte n shtpi. Nuk e pash nnn time pr dy vjet rresht, pas ndarjes n aeroport", tregon Maria. M pas ajo rrfen se ishte viti 1994, kur s bashku me t atin, q kishte n xhep vetm 700 dollar dhe nuk dinte asnj fjal anglisht, fluturuan drejt Majamit. "Pasi qndruam disa dit n Majami, nj mbrmje morm autobusin dhe u nism drejt akademis s tenisit ‘Nick Bolletieri”. Ishte errsuar dhe dera e akademis ishte e mbyllur. U kthyem n hotel dhe vendosm t shkonim srish nj dit m von", kujton. Pasi i dha Marias nj raket n dor dhe i bri disa ushtrime, nj trajner do i thoshte t atit: "sht shum e vogl, kthehuni pas dy vjetsh. Kto dy vite do t ishin m t vshtirat pr t dhe t atin. "Babai bnte fardo lloj punsh, ndrsa un n vitin 1995 nnshkrova pr IMG-n dhe fillova t punoja me Robert Lansdorp n akademin ‘Bolletieri’”. Edhe pse ende e imt, n mosh 9 vjee ajo kishte gjetur rrugn e saj, q do t pasonte e mbushur plot suksese. N vitin 2000, kur ishte vetm 13 vjee, ajo do t fitonte kampionatin e "Under 16", n vitin 2002 do t ishte tenistja q do t mbrrinte deri n finalen e t rinjve n turneun australian “Open”. Vetm n vitin 2003 ajo do t fitonte turneun e par pr t arritur n Tokio, q do t pasohej nj vit m von me fitoren e Uimblldonit. Kur e pyet tani pr vendimin e t atit pr ta uar drejt Florids prgjigjet: "Ajo q bri im at ishte nj sakrific e jashtzakonshme dhe tani kur kthehem n akademi shoh plot fmij t vegjl n t njjtn situat si un shum vite m par dhe ndiej nj ankth brenda vetes". Por tani ato vite kan kaluar dhe Maria nuk sht m ajo vajza e vogl q ia merrte vendimet babai. Tani mund t zgjedh vet, dashurin, sponsort, gjithka q ajo mendon se sht e mir pr t. “sht menduri q t rri t mendoj sot se kush do isha pa at shprthim”, thot Sharapova. “Shpeshher m kalon npr mend ky veprim, por as q dua ta mendoj se ’do ishte
me mua, sepse jam vrtet e lumtur pr at ka arrita t bhem n jet”.
#