Deklarata vjen nga Ministri i Brendshm i Italis, Roberto Maroni, deklaron se qytetart shqiptar do t lvizin pa viza n hapsirn Schengen brenda ktij viti. Kt deklarat ai e bri gjat nj takimi q zhvilloi n Rom me homologun e tij shqiptar, ministrin Lulzim Basha.

Ministri Maroni vlersoi hapat q ka
Shqipria n prmbushjen e kritereve pr liberalizimin e vizave si dhe rikonfirmoi mbshtetjen e plot t qeveris italiane pr heqjen e vizave pr qytetart shqiptar brenda ktij viti. Nga ana e tij, Ministri Basha falenderoi Ministrin Maroni, q s bashku me ministrat e Brendshm dhe t Drejtsis t vendeve antare t BE, morn n shqyrtim pa asnj vones dhe mbshtetn fuqimisht propozimin e Komisionit Europian pr liberalizimin e vizave pr qytetart shqiptar. Gjat takimit Ministri Basha informoi homologun italian Maroni pr nj sr masash q jan marr dhe po ndrmerren nga qeveria shqiptare n kuadr t proceseve integruese n BE, si miratimi i strategjis pr ripranimin e t riatdhesuarve, ngritja dhe funksionimi i njsis pr gjurmimin dhe sekuestrimin e aseteve kriminale, lufta kundr krimit t organizaur dhe korrupsionit, si dhe parandalimi i kultivimit t lndve narkotike. N kt kontekst, ministri i Brendshm, Basha tha se policia shqiptare do t trajnohet pr gjurmimin dhe konfiskimin e aseteve kriminale. Po kshtu, n kt takim, dy ministrat ran dakord pr nnshkrimin s afrmi t nj marrveshje pr mbrojtjen e dshmitarve.