Shefi i diplomacis kosovare, Sknder Hyseni dhe homologu i tij gjerman, Guido Westervelle, gjat nj takimi n Berlin kan vlersuar se raportet ndrmjet dy shteteve jan t shklqyeshme.Gjat takimit shum miqsor dhe t przemrt, ministrat Hyseni dhe Westerwelle kan biseduar pr shtje t cilat kan pasur n epiqendr Kosovn dhe ecurin e saj n dy vitet e para t shpalljes s pavarsis, thuhet n nj komunikat shtypi t MPJ-s.Ministri Hyseni ka falnderuar ministrin gjerman pr ndihmn e vazhdueshme q Gjermania i ka dhn Kosovs n procese ky t historis s saj, po ashtu ka shprehur besimin e plot se Gjermania do t vazhdoj ta prkrah Kosovn, ashtu sikurse ka
edhe deri m tani.Ministri Hyseni e njohu ministrin e jashtm t Gjermanis me progresin q Kosova ka arritur nga shpallja e pavarsis e kndej, duke u ndalur po ashtu edhe n sfidat dhe vshtirsit me t cilat shteti m i ri n bot po ballafaqohet.Tem e biseds, po ashtu ishte edhe forcimi i mtejm i marrdhnieve bilaterale mes dy vendeve, pr ka dy ministrat e jashtm t t dy vendeve u pajtuan me konstatimin se marrdhniet mes Gjermanis dhe Kosovs jan t shklqyera. Duke u ndalur n kt tem, ministrat Hyseni dhe Westerwelle u pajtuan po ashtu edhe n domosdoshmrin e fuqizimit t partneritetit strategjik me Gjermanin n fushn e mbrojtjes dhe t siguris.Ministri Hyseni ka prsritur prkushtimin e Kosovs n udhn e saj drejt proceseve integruese, ndrsa ka theksuar se e ardhmja e Kosovs sht integrim i n BE, NATO dhe antarsim n OKB.Tem e posame e takimit, sipas komunikats s MPJ-s, ishte edhe prezantimi q Kosova pat n dy javt e fundit n procesin e Gjykats Ndrkombtare t Drejtsis, pr ka edhe ministri Hyseni e njohu ministrin Westerwelle me ecurin e zhvillimeve n dy javt q Kosova mbrojti legjimitetin e shpalljes s pavarsis n GJND.Ministri Hyseni, i cili po qndron n Berlin, nesr dhe pasnesr, m 12 dhe 13 dhjetor, do t marr pjes n konferencn e nivelit t lart t organizuar nga Instituti Aspen me titull: Dialog i ri transatlantik: lidert gjerman dhe amerikan n dialog me lidert nga Ballkani Perndimor.