Ministri i Brendshm Z.Bujar Nishani nnshkroi n Podgoric, Marrveshjen pr Bashkpunimin Policor Ndrkufitar me Malin e Zi.Ministri Nishani, s bashku me delegacionin q e shoqronte, zhvilloi fillimisht nj takim me Ministrin e Brendshm t Malit t Zi, Z.Jusuf Kalamperovi. N kt takim Ministri Nishani njohu homologun malazez me arritjet e policis shqiptare n dy vitet e fundit n luftn kundr krimit t organizuar, trafiqeve t paligjshme dhe krimit ekonomik e korrupsionit. Ndrkoh, duke theksuar faktin se krimi i organizuar nuk njeh kufij, theksoi nevojn e thellimit t bashkpunimit ndrkufitar mes dy vendeve tona, si nj kusht pr rritjen e siguris pr qytetart e t dy vendeve, por edhe si kontribut pr sigurin n rajon e m gjer.T pranishm n takim, drejtuesit e policive t t dy vendeve, Preni dhe Veljovi, shprehn gatishmrin pr forcimin e bashkpunimit dhe pr realizimin e hapave konkret t bashkpunimit ndrkufitar shqiptaro-malazez.Takimi u pasua nga ceremonia e nnshkrimit t Marrveshjes pr Bashkpunimin Policor Ndrkufitar, Shqipri- Mali i Zi. Ministri i Brendshm i Malit t Zi, Z.Jusuf Kalamperovi tha pas nnshkrimit se me kt marrveshje u jepet nj mesazh qytetarve t t dy vendeve se kufijt tan do t jen m t sigurt, e njkohsisht u jepet nj mesazh edhe atyre q jan n ann e kundrt t ligjit se tanim u jan zvogluar edhe m shum mundsit pr veprimtarit e tyre t paligjshme.Ministri i Brendshm Z.Bujar Nishani garantoi n fjaln e tij pas nnshkrimit,theksoi dy objektivat kryesor t ksaj marrveshjeje; s pari goditjen nprmjet operacioneve t prbashkta t krimit ndrkufitar duke eleminuar do barrier kufitare, s dyti, krijimin e hapsirave dhe kushteve pr kalimin e lirshm dhe t sigurt t kufirit pr shtetasit e t dy vendeve.