Ministri i Brendshm Bujar Nishani nnshkroi me Ambasadorin e Mbretris s Danimarks n Tiran Z.Niels Severin Munk marrveshjen pr ripranimin e personave me qndrim t paautorizuar dhe marrveshjen pr lehtsimin e lshimit t vizave.Ministri i Brendshm duke evidentuar faktin se kto marrveshje jan n vijimsi t marrveshjeve q Shqipria ka nnshkruar me BE, vlersoi se ato angazhojn palt pr zbatimin e nj politike q prvese zbatimit t ligjit ka t bj me respektimin e mnyrs s rikthimit dhe trajtimit t t gjith atyre qytetarve t cilt jan t paautorizuar pr t qndruar n territorin e Danimarks dhe nga ana tjetr ofrohet nj bashkpunim edhe m i konsoliduar pr lehtsimin e lshimit t vizave.

Garantova q t gjitha autoritetet,institucionet dhe agjensit t cilave u lindin prgjegjsi do t jen t angazhuara me tr seriozitetin dhe kapacitetet n dispozicion pr t
efiente dhe realizuar kt marrveshje,- u shpreh Ministri Nishani.Ministri i Brendshm prmendi gjithashtu prpjekjet e Shqipris pr realizimin e t gjitha kritereve dhe detyrimeve n zbatim t Marrveshjes s Stabilizim Asociimit me BE prfshir edhe implementimin e projekteve t rndsishme si sht edhe ai i kartave elektronike t identitetit dhe pasaportave biometrike,projekte t cilat do t rrisin besueshmrin e institucioneve por edhe t qytetarve shqiptar tek institucionet e familjes europiane.Ambasadori i Mbretris s Danimarks Z.Niels Severin Munk duke vlersuar se pr hartimin e ktyre marrveshjeje sht punuar me seriozitetin dhe angazhimin maksimal nga t dy palt theksoi i njjti angazhim do t jet i nevojshm pr vijimin e procesit deri n hyrjen n fuqi dhe implementimin e tyre.

N baz t marrveshjes pr ripranimin e personave me qndrim t paautorizuar do t ripranohen n Shqipri me krkesn e Danimarks t gjith ata persona t cilt nuk plotsojn, ose nuk plotsojn m tej kushtet n fuqi pr hyrjen, qndrimin ose banimin n territorin e Danimarks, me kusht q t provohet, ose t pranohet n mnyr t vlefshme n baz t sigurimit t provave t qarta se ata jan shtetas t Shqipris ose shtetas t vendeve t treta ose pa shtetsi, t cilt kan hyr n territorin e Danimarks pasi kan qndruar n, ose kan kaluar tranzit npr territorin e Shqipris.Ndrkoh Marrveshja pr Lehtsimin e Lshimit t Vizave parashikon t njjtat lehtsi t prcaktuara n marrveshjen e nnshkruar n shtator t vitit 2007 me BE. Konkretisht do t ket procedura m t thjeshta dhe lehtsi n marrjen e vizs pr n Danimark pr kategori t caktuara personash si antart e delegacioneve zyrtare , biznesment , gazetart , turistt , ish t prndjekurit,familjart e shtetasve shqiptar me banim t ligjshm n Danimark, etj.