Antidroga
Gjergj Gjergji kishte deklaruar n korrik se n fshatin e tij nuk kishte bim t paligjshme

Nj tjetr kryeplak fshati prfundon n prangat e policis pas gjetjes s bimve narkotike n territorin q administron. Ndalimi i radhs sht organizuar nga Komisariati i Policis t Rrethit t Matit dhe n prangat e saj sht vn kryeplaku i fshatit Madhesh, i Komuns Ulz. Burimet zyrtare nga ky komisariat bjn t ditur se Gjergj Gjergji, 57 vje, me detyrn e kryeplakut t fshatit Madhesh, sht ndaluar nn akuzn e shprdorimit t detyrs dhe moskallzimit t krimit. T njjtat burime kan shtuar se gjat nj operacioni t organizuar n kt fshat nga efektivat e seksionit kundr narkotikve n Drejtorin e Policis s Dibrs, n bashkpunim me forcat e Komisariatit t Policis s Matit, u gjendn t kultivuara 75 bim narkotike t llojit kanabis sativa, t cilat m pas jan asgjsuar nga policia. Zdhnsi i Drejtoris s Policis Dibr, Paulin era, pohoi pr “Shqip”, se n lidhje me kt ngjarje, policia ka arrestuar kryeplakun e fshatit 57-vjearin, Gjergj Gjergji, lindur e banues n fshatin Madhesh t Komuns Ulz. Sipas policis, arrestimi i ktij shtetasi u b pr veprn penale t “moskallzimit t krimit” dhe “shprdorimit t detyrs”, parashikuar nga nenet 300 dhe 248 t Kodit Penal, pasi ky shtetas n cilsin e kryeplakut t fshatit kishte deklaruar me shkrim m 15.08.2010 se n fshatin Madhesh nuk ishte mbjell asnj rrnj bime narkotike.


Njoftohet gjithashtu se policia punon pr identifikimin dhe kapjen e autorve t mbjelljes s bimve narkotike, si dhe dokumentimin ligjor t ngjarjes. Po sipas policis msohet se operacioni policor q vuri n pranga kryeplakun e fshatit, u organizua dhe u krye n vijim t operacioneve t kontrollit q jan duke u zhvilluar n t gjith territorin e Qarkut t Dibrs, pr parandalimin e kultivimit t bimve narkotike dhe goditjen e ktij fenomeni.


Koht e fundit policia ka vn n pranga disa kryepleq fshatrash dhe punonjs t Ndrmarrjes Pyjore, pasi n territorin q ata administrojn, jan gjetur dhe asgjsuar rrnj bimsh narkotike.
#