Formulari me 264 programe studimi
sht publikuar dje nga Ministria e Arsimit dhe Shkencs formulari A2. Gjat dits s sotme t gjith maturantt do t trheqin at n shkollat e mesme. Kt vit, formulari prmban 264 programe studimi n 11 universitete publike t vendit. Po kshtu, maturantt, ndryshe nga vitet e mparshme, sivjet kan n duart e tyre notat e katr provimeve, dy me detyrim dhe dy me zgjedhje.


Plotsimi


Maturantve u kshillohet fillimisht q ta fotokopjojn kt formular pr t’u praktikuar, por do t dorzojn formularin origjinal t plotsuar. Ata duhet t zgjedhin10 programet e studimit, t renditura sipas preferencave: n renditjen nga 1 n 10 do t vendosen kodet q prfaqsojn programet e studimit. Kodi i programit t studimit i shnuar te tabela e preferencave duhet t jet i njjt me at ku sht shnuar numri i preferencs prkatse. P.sh. nse n preferencn 1 sht shnuar programi i studimit 015, ather n kuadratin pran programit t studimit 015 duhet t shnohet numri 1. Nse gabohet n kto plotsime, si i vlefshm do t merret kodi i programit t studimit q sht shnuar te tabela e preferencave (djathtas lart). Fitues shpallen vetm n nj nga programet e studimit q kan zgjedhur sipas parimit Merit – Preferenc, t shprehur si m posht n Vendimin e Kshillit t Ministrave. Po kshtu, fituesit n nj program studimi t zgjedhur prcaktohen nga vendet n at program studimi (kuotat). Duhet q kt vit nota mesatare t shkruhet sakt me shifra dhe me fjal nga msuesi kujdestar. Nga ana tjetr, sht e detyrueshme q ky formular t plotsohet m posht me emr, mbiemr dhe firm t nxnsit, po kshtu emr, mbiemr dhe firm t msuesit kujdestar si dhe emr, mbiemr dhe firm t drejtorit t shkolls si dhe vuln e shkolls. Mungesa e njrit prej ktyre elementve e bn formularin e plotsuar t pavlefshm.


Renditja e degve


Pasi kan par se cilat jan mundsit e tyre pr t fituar n degt prkatse, maturantt duhet q t shohin ato deg ku realisht kan shanse pr t hyr. Ndr degt e przgjedhura, maturantt duhet t zgjedhin 10, ku kan m shum shanse pr t hyr, prfshi ktu edhe nj ose dy preferenca, ku ndonse nuk kan mjaftueshm pik, jan m t preferuarat e tyre. Specialistt sugjerojn q ndarja e dhjet degve t jet: 2 deg t preferuara, pavarsisht sa e mundshme sht hyrja; 6 deg t cilat jan gjithashtu t preferuara, por q jan njkohsisht edhe t mundshme pr t hyr n universitet, n baz t pikve t grumbulluara dhe n fund, 2 deg, t cilat kan pak pik, me qllimin e vetm pranimin n universitet. Pasi jan przgjedhur kto 10 deg, ather maturantt kan vetm nj pun pr t br, renditjen e tyre nga m e preferuara tek m pak e preferuara.