Çfarë duhet të keni parasysh gjatë plotësimit
Formulari A2 shrben vetm pr ata student q dshirojn t vazhdojn studimet e larta n nj nga 12 universitetet publike n vend, duke prjashtuar Akademin e Arteve dhe Akademin e Sporteve. N kt mnyr, kush dshiron t kandidoj pr n shkollat private, universitetet jasht vendit ose dy akademit, nuk ka prse t plotsoj formularin A2 dhe t jap lndt me zgjedhje.


Formulari prmban t dhnat e nxnsve q kan marr provimet e detyruara, me notn mesatare dhe przgjedhjen e degve t shkollave t larta ku dshiron t studioj dhe s bashku me t publikohet edhe udhzuesi i formularit q prmban informacion praktik pr mnyrn e plotsimit.


“Regjistrimi i do kandidati pr provimin me zgjedhje konsiderohet i plot, n qoft se krahas plotsimit me saktsi t do t dhne t krkuar, formularit A2 i bashkngjitet mandatarktimi origjinal q vrteton pagesn e tarifs s Maturs Shtetrore. Formulari A2 pranohet vetm i shoqruar me mandatarktimin”, – prcakton Rregullorja e Maturs Shtetrore.


“Nxnsit duhet ta lexojn me shum kujdes kt list, pr t gjetur degt q preferojn. Pr secilin universitet t Shqipris jan renditur t gjitha degt e tij. N krah t emrtimit t do dege, ka nj numr me 3 shifra, q prfaqson degn”, - sugjeron Ministria e Arsimit. “Duke ndjekur me kujdes listn e degve, s pari ndaloni n universitetin ku dshironi t ndiqni studimet. Lexoni me kujdes degt e atij universiteti dhe pr nj deg q preferoni, mbani shnim numrin e degs dhe emrtimin e saj, p.sh. n Universitetin e Tirans: 010. Po brenda t njjtit universitet mbani shnim numrin dhe emrtimin e degve t tjera t preferuara, p.sh. 021 e kshtu me radh”.


Degt e shumkrkuara duhet t listohen t parat, n rast se kandidati ka realisht dshir t hyj n to, pasi n t kundrt, ato jan t pavlefshme. Specialist t arsimit bjn t ditur pr “standard” se maturantt q kan dshir t konkurrojn n deg si Juridiku, Informatika, Mjeksia e t tjera si kto, ku ka shum krkesa, duhet t’i rendisin degt n fjal t parat.


Sipas specialistve, formula e re e przgjedhjes s fituesve n do deg nuk l hapsir pr maturantt q t bjn zgjedhje t nxituara. N kt mnyr, n rast se maturanti e vendos t gjashtn apo t shtatn n zgjedhjen e tij Juridikun, ather ai ka shum pak shanse pr t hyr n kt fakultet.


“Para se t plotsoni preferencat, konsultohuni me familjen, diskutoni me t afrmit dhe formoni nj list me degt e renditura sipas preferencave. E para do t jet dega q preferoni m shum, e dyta ajo q preferoni nse nuk do t fitoni n preferencn e par e kshtu me radh. Mbi kt baz t preferencave do t shpallen fituesit pr seciln deg, gjithmon nse kandidatt kan mbledhur pikt e nevojshme”, - theksojn ata.


Kur plotsoni formularin A2, m shum sesa dshirn tuaj, duhet t keni parasysh lndt me zgjedhje q keni dhn pr provim dhe notat e marra. N kt mnyr, sipas specialistve t arsimit, sht e nevojshme q degt t cilat ju do t listoni t ken koeficiente maksimale pr lndt me alternativ q keni przgjedhur gjat plotsimit t formularit A1. Nse keni przgjedhur anglishten si nj nga dy lndt me zgjedhje, ather duhet t bazoni degt q do t przgjidhni n lndn e dyt me zgjedhje. Kjo, pasi anglishtja ka koeficiente maksimale n t gjitha shkollat e larta. Pr kt arsye, nse lnda e dyt sht lnd shoqrore, ather sht e nevojshme q t zgjidhni 10 deg q i japin koeficiente maksimale lnds suaj. E njjta formul vlen edhe nse lnda e dyt sht natyrore.

A. Ajazi