Skuadrat, pjesmarrse n Botrorin e Afriks jan duke u grumbulluar n Johanesburg. Mngjesi i s shtuns ka shnuar edhe mbrritjen e Argjentins. Ekipi i drejtuar nga Diego Armando Maradona do t prpiqet t tregoj t kundrtn e kritikave, q i jan
koht e fundit. Maradona sht njeriu q udhhoqi skuadrn e tij drejt fitores n Botrorin e Meksiks n 1986 por nuk ka patur t njjtin fat si trainer. Argjentina ka nj skuadr plot m lojtar klasi, por uditrisht u kualiufikua pr n botror vetm n ndeshjen e fundit n grup. Maradona ka ln jasht skuadrs lojtar si Esteban Cambiasso dhe Javier Zanetti, po ka repartin e sulmit m t frikshm me futbollist si Carlos Tevez, Diego Milito, Martin Palermo, Gonzalo Higuain, Sergio Aguero organizatorin m t mir Lionel Messi. Argjentina do t qendroj n qytetin e Pretorias. Ndeshja e par do t jet me Nigerin m 12 qershor n stadiumin Ellis Park t Johannesburg's stadium

N Johanesburg ka mbrritur edhe Danimarka, nj ekip q shpreson t qndroj gjat n gar. Morten Olsen vazhdon t jet traineri i danezve. Ai ka qen edhe kapiten skuadre n botrorin e 1986 dhe trainer edhe n 2002. Ai ka ndrtuar nj ekip me t rinj dhe lojtar me experienc si dhe shpresojn tek sulmuesi i arsenalit Nicklas Bendtner. Pr Olsenin, skuadrs i duhet vetm t ambientohet me klimn afrikane. Danimarka sht n grupin E dhe ndeshjen e par do ta luaj me Holandn m 14 Qershor n stadiumin "Qyteti i futbollit" n Johannesburgut.