Mbi Durrsin e vjetr, ngrihet ai i riu, qyteti me pamje moderne, me projekte t kohs. Historia e Durrsit antik, vazhdon t zgjoj vazhdimisht kureshtjen e studiuesve vendas dhe t huaj. Pjesa e rindrtuar nga dshmit e para, vrtetohet ose vihet n pikpyetje nga zbulimi i pasurive t rralla q dalin nga nntoka. Nj prpjekje pr ta rindrtuar kt histori, flet albumi historik i studiuesve dhe historianve, iftit durrsak, Hava dhe Sali Hidri, i titulluar "Durrsi". Ky album historik ndr m t plott t botuar deri m tani, sjell n vmendje vazhdimisht n mnyr t prmbledhur historin 3000-vjeare t qytetit nprmjet ilustrimeve fotografike. Ai prej disa vitesh sht
busull orientuese pr studiuesit e huaj. Bashkshortt Hidri, prej vitesh kan qen t pranishm dhe drejtues t ekspeditave t ndryshme arkeologjike t ndrmarra n kt qytet. N 82 faqe t ktij albumi, historia prmbledhse e Durrsit q n krijimin e tij deri n ditt e sotme tregohet n tri gjuh, shqip, italisht dhe anglisht. “Durrsi” i iftit Hidri, ka vlern e nj guide jo vetm pr studiuesit e huaj, por edhe pr turistt, dhe sht i paraprir nga guida arkeologjike pr bazilikn e Arapajt, e realizuar srish nga bashkshortt Hidri. Studiuesit e huaj e kan klasifikuar albumin historik si pjes e ciklit t botimeve "Guid npr Shqiprin antike". Durrsi ishte fillimi i nj udhtimi npr qytete t tjera t Shqipris si Apolonia, Butrinti apo qendra t tjera historike. Mes fotove ilustruese t albumit gjenden objekte t vjetra, vegla pune dhe fragmente qeramike t epoks s Bronzit dhe t Hekurit, fragmente relievi q datojn q nga shek VII-VI p.K. Po ashtu, mes zbulimeve nuk mungojn buste t ndryshme figurash ilire, t cilat nga qndrimi i gjat n nntok jan t paplota. Por, nuk kishin si t mungonin edhe objektet q dshmojn edhe botn shpirtrore t popullsis q ka banuar n kt vend. Ashtu si edhe n qytetrimet e tjera t hershme, grmimet arkeologjike kan vrtetuar besimin pagan, n emra hyjnish t prmendura n kryevepra t letrsis botrore. N albumin e realizuar nga arkeologt Hidri, gjenden figurat e Toka-Mm (Gea) q bnte pjes n kultin e krijimit t njeriut dhe q sht adhuruar q hert n Dyrrah. Zeusi pellazgjik i Dodons q personifikonte diellin jetdhns, gjendet n skulptura por edhe me simbolin e tij t gjethes s lisit; Hera, bashkshortja e Zeusit, Afrdita si hyjnesha e bukuris dhe mbrojtsja e porteve, Hermesi si mbrojtsi i tregtarve, Asklepi si perndia e mjeksis, Herakliu e t tjera hyjni, t cilave populli iu falej. Zbulimi i tyre ka ndihmuar edhe n nj ndrtim kronologjik t historis dhe zhvillimit t ksaj popullsie. N faqet e albumit tregohen edhe disa nga mozaikt m t bukur t qytetit t Durrsit, si sht "Bukuroshja e Durrsit" e shek IV p.K, apo mozaikt e baziliks s Arapajt. Fotot ilustruese t ktij albumi jan pjes e fondit privat t arkeologve Hidri dhe Emiljan Metaj q ka realizuar prpunimin grafik. Objektet e paraqitura, n shumicn e tyre jan zbuluar nga autort gjat ekspeditave t tyre arkeologjike. Ndrsa foto origjinale vijn nga pritja e princit Vilhem Vidi kur ka mbrritur n Durrs, rezidenca e tij, si dhe pamje t Durrsit n vitet 1913. Gjithashtu, dshmi fotografike tregojn nj hart t Durrsit n vitet 1575, si edhe foto t bra nga arkeologu i njohur Leon Rey n vitet 1923. N faqet e fundit t albumit historik "Durrsi" jepen t dhna mbi grmimet arkeologjike t viteve t fundit dhe zbulimet e reja. Ndrsa foto t bra s fundmi paraqesin Durrsin e ditve t sotme, ku antikiteti i zbuluar dhe ai q vazhdon t qndroj n nntokn e tij, bashkjeton me aspiratat pr zhvillim t mtejshm. Foto nga bregdeti, nga objekte karakteristike t ktij qyteti por edhe ndrtime luksoze, t cilat dshmojn se qyteti antik i Durrsit sht nj vend q ofron mundsi t shumta turistike. Tashm ai gjendet edhe n fondin e shum agjencive turistike t vendit, dhe ka ngjallur interesim pr studiuesit e huaj.