Nj fest familjare, e organizuar mbrm n nj lokal n periferi t Tirans, prfundoi me mbytjen aksidentale n liqen t 16 personave, duke u shndrruar n tragjedi kombtare. Kryeministri Sali Berisha e shpalli ditn e sotme dit zie kombtare, ndrsa Kuvendi, pas nj minut heshtjeje n nderim t viktimave, pezulloi punimet pr ditn e sotme.Aksidenti ndodhi rreth ors 00:05 pas darks, ndrsa familjart doln nga bar-restorant Liqeni dhe u nisn t kalonin me vark n ann tjetr t liqenit t Farks, buz t cilit ndodhet lokali.T 19 personat kan hipur n barkn q prdorej pr transportin e klientve nga njra an e liqenit n tjetrn, e drejtuar nga pronari i lokalit, Afrim Dibra, i cili sht njri nga t 16 viktimat.T mbijetuarit jan shtetasit: Beqir Sinani, Luena Spahiu e Romina Hysa.Rezultojn t mbytur shtetasit: Pranvera Blamo, Erion Blano, Pllumb Hysaj, Majlinda Hysaj, Alban Hysaj, Aurela Osmani, Halil Osmani, Hatixhe Osmani, Eliona Osmani, Alket Osmani, Saida Osmani, Ejsi e Rei Osmani, respektivisht 3- vje binjak), fmijt e iftit Alket e Saida Osmani, Thellza Spahiu, Arlind Spahiu si dhe Afrim Dibra.Barka ishte e mbyllur me nj mbules plastike dhe me kapacitet normal pr t transportuar 5 deri n 7 pasagjer. Mbikarkesa mendohet t jet shkaku i tragjedis.Pas njoftimit n Polici nga nj shtetase, menjher n vendngjarje, nn drejtimin e Drejtorit t Policis s Qarkut Tiran, Muhamet Rrumbullaku, shkuan shrbimet e policis si dhe Reparti i Zhytjeve t Renea-s Forcat e Ndrhyrjes s Shpejt, me synim pr tju ardhur n ndihm personave t cilt rrezikonin t mbyteshin, bn t ditur burime t policis.Megjith fillimin e operacionit t krkim - shptimit, t organizuar n pranin e zv/ministrit Gent Strazimiri, Drejtorit t Prgjithshm t Policis s Shtetit, Ahmet Prenci dhe skuadrave t shptimit t Batalionit Special t Ushtris, fatkeqsisht ka qn e pamundur shptimi i viktimave, pasi gjithka ka ndodhur brenda pak minutave.N orn 03.00 t s enjtes policia prfundoi operacionin e krkim - shptimit, duke
t mundur nxjerrjen nga liqeni t 16 - trupave t mbytur, t cilt m pas u transportuan n morgun e spitalit t Tirans.Ndrsa ministri i Brendshm, Bujar Nishani, mbrriti n morgun e Spitalit t Tirans rreth ors 9:00, duke e cilsuar tragjedin e Farks "nj ngjarje shum t rnd dhe t dhimbshme"."Dua t'u shpreh ngushllimet dhe t gjendem pran n kt dhimbje kaq t madhe pr t gjitha kto familje. Kjo ka qn nj ngjarje aksidentale, por organet e specializuara do t bjn hetimet e mtejshme", tha Nishani."Ne jemi pran ktyre familjeve t paktn pr t'u krijuar t gjitha mundsit administrative, qoft n organizimin e ceremonive, ashtu edhe pr ndihma t tjera q mund t ken", shtoi Nishani.Sipas tij, t gjith personat q humbn jetn n kt tragjedi jan identifikuar. Ndrkoh q, pas ngjarjes, Policia e kryeqytetit bri t ditur edhe emrat e personave t mbijetuar dhe atyre q humbn jetn nga kjo tragjedi.Paraditen e sotme Kryeministri Sali Berisha deklaroi n nj konferenc shtypi:

Duke ndar kt zi t thell me familjet Osmani, Hysa, Spahiu, Blamo dhe Dibra... Kshilli i Ministrave vendosi t shpall ditn e sotme, dit zie kombtare n nderim t viktimave t mbytura. N t gjitha institucionet shtetrore publike, flamuri kombtar u ul n gjysm shtiz n orn 12.00 dhe n nderim t tyre do t ndrpritet do veprimtari dhe do t mbahet nj minut heshtje.Kryetarja e Kuvendit, Jozefina Topalli, krkoi pezullimin e seancs plenare t radhs.

"Me mirkuptimin e t gjitha grupeve parlamentare, vendosm q seanca e sotme t mos zhvillohet, n nderim t jetve t humbura", u shpreh kryeparlamentarja.