Shkronja M me ngjyr t verdh, e njohur si simbol i kompanis Mc Donalds, n Gjermani bhet e gjelbr. Kjo ngjyr do t dominoj pasi t bhet modernizimi dhe rikonstruktimi i restoranteve, ka deklaruar pr "Financial Times Deutschland", prfaqsuesi i ksaj kompanie pr Gjermani, Holger Becks.Sipas agjencive, kt ngjyr do ta prdorin edhe restorantet n Franc dhe n Britani t Madhe. Me ngjyrn e gjelbr, kompania dshiron t dshmoj pr kujdesin ndaj ambientit dhe prejardhjen natyrale t produkteve q ofron.I pari me t gjelbr do t vishet restoranti n aeroportin e Mynihut, kurse deri n fund t vitit, atij i bashkohen edhe 42 t tjer."McDonalds, i cili ka m shum se 32.000 restorante n 118 vende t bots, pr nj koh t gjat sht n shnjestr t ambientalistve pasi q nuk sillet n mnyr miqsore ndaj ambientit, ndonse n vitin e fundit ka filluar t aplikoj metodat e gjelbra.