Kur kan mbetur vetm dy dit nga hyrja n fuqi e marrveshjes pr lehtsimin e regjimit t vizave Shqipri-BE, u zhvillua nj takim pune mbi marrjen e masave pr implementimin e ksaj marrveshjeje. N takimin e drejtuar nga zv.Ministri i Brendshm, Ferdinand Poni, merrnin pjes drejtues t Gjendjes Civile, pran Ministris s Brendshme, prfasues nga Policia e Shtetit, prefekt e nnprefekt, si dhe drejtues t sektorit te gjendjes civile n njsit vendore. N nj prononcim pr mediat, zoti Poni u shpreh se kt takim e zhvilluan pr t pasur nj koordinim m t mir t puns midis institucioneve pr garantimin e standarteve, pr t pasur t dhna dhe dokumenta t qarta q prputhen n mnyr autentike me librin e gjendjes civile, pr procedura lehtsisht t identifikueshme dhe t kontrollueshme ng amabsadat e vendeve t tjera, pr unifikimin e procedurave pr unifikimin e shrbimit t gjendjes civile.Marrveshja n fjal u nnshkrua me 18 shtator 2007 n selin e Kshillit t Ministrave t BE-s Bruksel nga Ministri I Brendshm, Bujar Nishani. Me hyrjen n fuqi t marrveshjes do t ndikohen n mnyr t drejtprdrejt lvizjet e qytetarve shqiptar drejt BE-s.