Kshilli i Imuniteteve sht mbledhur sot pr t shqyrtuar krkesn e Prokuroris s Prgjithshme pr heqjen e iminitetit t ish-Ministrit t Mbrojtjes, Fatmir Mediu, pas ngjarjes tragjike t Grdecit. N mbledhjen e Kshillit, ishte vet prezent zoti Mediu i cili theksoi edhe nj her se tragjedia krkon nj hetim t plot dhe vullnet pr zbardhjen e saj. Ish ministri u shpreh i gatshm pr t bashkpunuar me drejtsin.Megjithat, krkesa e Prokuroris n optikn time sht tendencioze, e vonuar dhe e pabazuar n prova, theksoi Mediu duke shtuar se sht i gatshm t ler imunitetin, por pr t mbrojtur nderin e tij.Me tej kryerepublikani bri me dije edhe njher se nuk kishte asnj lidhje me kompanin amerikane SAC q merrej me demontimin e municioneve, por as me drejtorin e Albdemil, Mihal Delijorgji.Asgjesimi i municioneve ka qen nj detyrim ligjor, por ruajtja e municionit ishte jasht standardeve dhe depot pran qendrave t banuara prbnin rrezik pr banort. Megjithat Grdeci sht propozuar nga strukturat ushtarake dhe ishte Shatabi i Prgjithshm ai q e przgjodhi, u vetmbrojt Mediu.N fjaln e tij prpara Kshillit t Imuniteteve ish Ministri i Mbrojtjes, Mediu akuzoi Prokurorin e Prgjithshme se po anashkalon disa fakte. Analiza e tyre sht jo e drejt dhe jologjike. Ka qen Shtabi i Prgjithshm q analizoi krkesn e SAC, dhe ka qen Shtabi q ka pasur marrdhenie paraprake me MEICO-n. Un prher kam krkuar nga strukturat ushtarake q t kihet kujdes i posam me rregullat demontimit, theksoi Mediu.