Partia e re

Reagon Partia e Minoritetit “Mega”, n lidhje me ngjarjen e dy ditve m par n Himar, ku mbeti i vrar pas nj prplasjeje me disa t rinj vlonjat, nj shtetas minoritar. N nj deklarat pr shtyp, “Mega” i drejtohet shtetit dhe t gjitha institucioneve t tij, q t zbardhin urgjentisht ngjarjen n detaje dhe t merren masa t rrepta ligjore pr autort t cilt vepruan me pretekstin nacionalist. “N kto momente, q i gjith populli shqiptar pret me ankth rrugn e mbar pr n Europ dhe gjith Minoriteti Etnik Grek, prfshir dhe Himara, sht i angazhuar t ndihmoj kt proces, ngjarje t tilla t ojn n konkluzionin se n Shqipri ekzistojn akoma forca t errta q kt vend duan ta ojn vendin prapa dhe jo n Europ”, thuhet ndr t tjera n deklaratn pr shtyp, t partis m t re t minoritetit etnik grek, “Mega”. Pr drejtuesit e “Mega”, marrja e jets s njeriut pr shkakun se flet gjuhn e nns dhe sepse e mbron kt t drejt, sht “tregues i qart i turbullirs ligjore dhe administrative q ekziston n shtetin ton pr promovimin dhe respektimin e t drejtave europiane pr minoritetet dhe individt”.
#