Lorik Cana krkon q Sunderland t marr msim nga kryesuesi i Premierligs, Chelsea, pr ta gjetur balancimin e ekipit, i cili do ta shpinte drejt pjesmarrjes n garat europiane sezonin e ardhshm.Pas fitores ndaj Arsenal, Macet e Zeza u mposhtn n Wigan, por Lorik Cana krkon nga ekipi i tij t arrij suksese edhe n ndeshjet si mysafir, pr tu ngritur edhe m shum n tabeln e klasifikimit n Premierlig.Sunderland ka mundsi ta harroj humbjen n Wigan (1:0), kur do ta pres Fulhamin n shtpi t dieln.Un kam dgjuar dika interesante q ka thn Carlo Ancelotti t hnn. Ai tha se gjja m e rndsishme pr ekipin sht balanci dhe mendoj se kjo sht e sakt. Te Sunderland neve na mungon ekuilibri n ndeshjet si mysafir. Ne kishim probleme t balancoheshim n ndeshjes si mysafir, theksoi Cana pr t prditshmen angleze Telegraph.ka sht balanci? Ne duhet t punojm shum. Kur je n momente t mira dhe n sulm, duhet ta bsh at n mnyrn m t mir q mundesh. Por, kur je n momente t vshtira t ndeshjes, duhet t punosh s bashku dhe t punosh fort n fazn ofanzive si sht m s miri. Chelsea sht shembull i mir q Sunderland duhet ta ndjek. Duhet t jemi n nivel t njjt me Chelsean, duhet ta ndjekim rrugn e tyre, kjo do t ishte e mir, vazhdoi futbollisti kosovar.Sipas Cans, Sunderland ka kualitet, ka futbollist t mir dhe ka pozit t mir n tabel. Por, ai krkon pik m shum n udhtim pr tu prmirsuar edhe m tepr. Cana premton q do ta prdor gjith prvojn e tij q kishte marr te Marseille pr t fituar brenda dhe jasht shtpis.Ne te Marseille ishim t mir n shtpi dhe jasht. Kt do t mundohem ta sjell edhe ktu. Nuk sht liga e njjt, por me Marseille kam humbur vetm 2-3 her jasht. Ktu sht m ndryshe. Duhet ta gjejm zgjidhjen, n mnyr q ta kemi mentalitetin e njjt edhe kur luajm si mysafir.Ish kapiteni i Marseilles ka folur edhe pr favoritin e tij pr ta fituar Premierlign dhe Lign e Kampionve. Pr mua, Chelsea sht favorit pr tu
kampion n Angli, pse jo edhe pr ta fituar Lign e Kampionve. Mendoj se ekipi i vetm q sht m i mir se Barcelona sht Chelsea, prfundoi mesfushori shqiptar.Aktualisht, Sunderland gjendet n pozitn e tet n Premierlig, shum afr zons s ekipeve q shkojn n garat europiane sezonin e ardhshm.