PRISHTINEuml- Ishin sherbimet sekrete serbe qe iniciuan konflintin e armatosur te vitit 2001 ne Maqedoni. Keshtu ka deklaruar kreu i Partise Demokratike Shqiptare ne Maqedoni Menduh Thaci ne nje interviste per Radio Evropa e Lire. Thaci akuzon ish-drejtues te UCK-se aktualisht drejtues te Bashkimit Demokratik per Integrim se kane qene bashkepunetore te UDB-se sherbimi sekret ne Ish Jugosllavi dhe se i gjithe konflikti u krijua pikerisht nga sherbimet sekrete serbe.

Madje kete gje sipas tij e kane pohuar vete ish-shefi i diplomacise evropiane Havjer Solana dhe ambasadoret e Bashkimit Evropian te cilet ishin ne Shkup ne vitin 2001. Problemi ishte qe procesi i pavaresise se Kosoves te bllokohej ne cdo menyre. Ne ate kohe destabilizimi ne Presheve nuk pati sukses dhe u bart ne Maqedoni. Serbia e re apo e vjeter e Milloshevicit punonte ne menyre te persosur ne aspektin diplomatik dhe informativ qe ta binde boten e perparuar se shqiptaret nuk kane kerkesa politike por eshte nje mase turbulente e cila nuk njeh norma dhe standarde. Kjo mase sipas tyre nuk i njeh rregullat e Bashkesise Nderkombetare dhe pikerisht me kete i kompromentoi pergjithmone kerkesat politike te shqiptareve.-ka thene Menduh Thaci.

Ai shtoi se PDSH do te vazhdoje bojkotimin e paralamentit ne shenje proteste ndaj mosplotesimit te kerkesave te kesaj partie 10 prej te cilave kane te bejne me ligjin e regjistrimit te popullsise i cili eshte ne dem te interesave shqiptare ne Maqedoni.
m.a/News24/BalkanWeb
Lidhje te tjera VIDEO Menduh Thaci Sherbimet sekrete serbe shkaktaret e konfliktit ne 2001