p styletext-align justifyAngela Merkel deshmitarja e fundit ne komisionin hetimor per aferen e pergjimit te agjencise amerikane te sigurise ne Gjermani NSA nuk i le asgje rastesise Para se deputetet te enjten ne Berlin te benin pyetjet e tyre lidhur me aferen transatlantike te spiunazhit ajo lexoi nje gjysme ore nje deklarate Si verejtje qe ne fillim 8220aftesia e kujteses se njeriut8221 pas kaq vitesh 8220nuk eshte gjithmone e sakte8221 thekson Merkel duke e paraqitur qendrimin e saj mbi bazen e citateve nga raportimet ne media konferencat e shtypit dhe intervistave Sipas tyre kancelarja e ka mesuar aferen e spiunazhit si opinioni publik ne qershor 2013 Zbulimet e Edward Snowden percaktuan per dite me radhe axhenden e kancalares Partneri me i rendesishem ka qene Obama i cili pak me vone erdhi per nje vizite te rendesishme ne Gjermani ku bisedua per 8220ceshtjet e internetit8221brbr
p styletext-align justify8220Nuk jemi ne Luften e Ftohte8221brbr
p styletext-align justifySpiunim mes miqsh kjo nuk shkon aspak8221 kjo fjali e njohur e kancelares Merkel u perhap ne qershor 2013 Deklarata tjeter ishte 8220Nuk jemi me ne Luften e Ftohte8221 Edhe kete e kujton Merkeli para komisionit hetimor Ajo kujton edhe deklaraten para qindra gazetareve ne konferencen federale tradicionale te shtypit ku thote 8220Qellimi nuk i justifikon mjetet Pra jo cdo gje qe eshte e mundur edhe duhet te behet Ne token gjermane duhet te respektohen ligjet gjermane8221 Edhe mbi pergjimin e celularit te saj Merkel thote se eshte shprehur ne bisede me Obamen 8220si teresisht e papranueshme8221  Por ajo theksoi se nuk ka prova per pergjimin e celularit te sajbrbr
Merkel Besim tek dora e djathte
p styletext-align justifyMe ne fund kur deputetet arrijne te marrin fjalen kreu i komisionit hetimor Patrick Sensburg CDU pyet se si ishte 8220ndjesia e saj e pare8221 pas berjes publike te zbulimeve Merkel i pergjigjet se iu duk se kishte te bente me nje 8220ceshtje me rendesi qe do te preokuponte per nje kohe te caktuar qeverine gjermane8221 Ajo i ishte lutur ministrit te kabinetit Ronald Pofalla per sqarimin e situates Pofalla e deklaroi aferen te mbyllur ne fund te gushtit 2013 nje muaj me vone ne Gjermani zhvilloheshin zgjedhje parlamentare Shume deputete te opozites Te Gjelbrit dhe E Majta besojne se Pofalla e mbylli aferen per ta mbajtur jashte fushates zgjedhore Vertet komisioni i pare hetimor u mblodh ne prill 2014 dhe Merkel ishte serish kancelarja e koalicionit me baze te gjere CDUCSU dhe SPD Pyetjeve lidhur me kete menyre veprimi Merkel iu pergjigj se 8220kam pasur dhe kam besim tek ministri im ia atehershem i kabinetit8221brbr
Te gjitha perpjekjet e deputeteve per te mesuar gjera te reja mbi aferen nuk kane sukses Jane pyetje lidhur me marreveshjen 8220No Spy8221 mes Gjermanise dhe SHBA-se spiunimin e partnereve europiane nga BND-ja komandimi i droneve amerikane nga baza e Ramshtajnit Merkel i delegoi keto pyetje tek 8220ekspertet e lendes8221 ne zyren e kancelares  Merkel nuk mund ose nuk do te thote me shume se ato qe kane thene te tjeret nga rrethi i ngushte i saj Lidhur me fjaline 8220spiunim mes miqsh kjo nuk shkon aspak8221 Merkel e pyetur nga deputetet thote se 8220i qendroj deklarates8221 Edhe pas kater ore e gjysme pyetjesh asgje e re Ne tribunen fillimisht te mbushur plot jane larguar nje e treta e degjuesve Pas shtate oresh seanca perfundon Deutche Welle


googletagpubadsdefinePassback10066666adxpvizionplus728x90 728 90display

br