Lnda m e re q do t prfshihet n kurrikuln e gjimnazeve do t przgjidhet sipas preferencs, 4 lloje zhanresh

Pr her t par pas 7 vitesh, n kurrikuln brtham t programeve msimore t shkollave t mesme do t prfshihet edhe lnda Histori Arti. Gjat vitit shkollor 2002-2003, ndjekja e ksaj lnde ishte e detyruar vetm pr nxnsit q kishin przgjedhur t studionin profilin shoqror, ajo zhvillohej vetm dy or n jav. Sivjet, pas nj periudhe tejet t gjat kohore, Ministria e Arsimit dhe Shkencs vendosi q kjo lnd t ishte srish pjes e kurrikuls s shkollave t mesme, por me ndryshimin e vetm q kjo lnd t studiohej nga nxnsit e t dyja profileve, si shkencor, ashtu edhe shoqror.


Zhanret

Ky tekst, sipas kshilltarit t Ministrit t Arsimit, Jovan Kristiqi, do t jet i ndar n 4 lloje t ndryshme zhanresh, ku do t prfshihet krcimi, teatri, muzika dhe arti figurativ. Kjo sht lnda m e re e prfshir s fundmi n programet msimore t tri viteve t shkolls s mesme, pra n klasat IX, X dhe XI. Duke marr parasysh ngarkesn e nxnsve nga disa lnd t tjera baz, si matematika, fizika apo kimia, MASH ka propozuar q kurrikuls s vitit 2010-2011 t’i bashkngjitet edhe nj lnd e karakterit artistik, q synon jo vetm zgjerimin e njohurive t tyre n kto fusha specifike, por edhe argtimin e secilit. “Duke marr parasysh secilin lloj zhanri, ne menduam q rndsia e zhvillimit t ksaj lnde t qndroj sidomos tek aktiviteti fizik i do nxnsi, pr t’i ndihmuar ata t mbajn trupin n form, por edhe pr t msuar m shum rreth njrit prej arteve q preferojn m s shumti”, tha Kristiqi.


Sipas tij, kjo lnd sht parashikuar t funksionoj nga ana praktike vetm n kryeqytet dhe n shkollat e qyteteve t mdha, ndrsa n gjimnazet q ndodhen n zonat e thella t Shqipris, menduam q pr shkak t stafit t vogl t msuesve, kjo lnd t jet e shkruar n 4 tekste t ndara sipas zhanrit. Ai sqaroi se pr kto shkolla do t vihet n dispozicion lnda Histori Arti, nprmjet s cils nxnsit do t ken mundsi t marrin njohuri mbi artin shqiptar, modern ose europian, n varsi t preferencs s tyre personale. Pra, secili tekst do t jet i konceptuar si literatur m vete. Kjo lnd do t zhvillohet vetm nj or n jav dhe si rregull nxnsi sht i detyruar q n baz t aftsis apo talentit t tij t przgjedh vetm njrn prej tyre.


Stafi i msuesve

Shkaku i prfshirjes s Historis s Artit si lnd, e cila do ta humbiste rndsin e saj praktike, pr t’i kushtuar m shum vmendje msimit t saj nprmjet tekstit t shkruar, erdhi si pasoj e numrit t vogl t stafit t msuesve q jan aktualisht n shkollat e zonave t thella t Shqipris. Ndrsa n gjimnazet q ndodhen n qytetet e mdha t vendit, duke marr parasysh numrin e stafit t msuesve, u mendua q do t jet m e leht pr t’ua ofruar nxnsve kt “shrbim” specifik. E megjithat, kshilltari i ministrit t Arsimit, Kristiqi, tha se Drejtoria Arsimore ka marr n angazhim punsimin e msuesve t rinj, q jan t profilizuar pr secilin zhanr n veanti, n mnyr q msimi t zhvillohet n kushte optimale dhe nxnsit t ken komoditetin pr t’i marr njohurit nga msues profesionist pr seciln fush. Zhanri i teatrit, sipas tij, mund t zhvillohet edhe nga msuesi i Letrsis, i cili pretendohet se ka njohurit dhe aftsis e mjaftueshme pr ta prcjell kt lnd sa m mir te nxnsit q e kan przgjedhur at. Ndrsa pr zhanret e tjera, si krcimi, muzika apo arti figurativ, po diskutohet pr punsimin e msuesve t rinj, q kan studiuar n kto fusha.
#